Przejdź do treści
Zbigniew Nieradka, szybowcowy mistrz Polski w klasie 15-metrowej
Źródło artykułu

Zbigniew Nieradka szybowcowym mistrzem Polski

Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego został szybowcowym mistrzem Polski w klasie 15-metrowej! Pokonał 49 innych znakomitych polskich szybowników. Srebro wywalczył Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego, a brązowy medal zdobył Tomasz Krok z Aeroklubu Leszczyńskiego. – Dziękuję wam za imponującą frekwencję podczas mistrzostw Polski – zwrócił się do pilotów Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego podczas uroczystości zakończenia zawodów.

Pogoda trochę mieszała szyki organizatorom i pilotom. Ale mimo trudnych do latania warunków atmosferycznych udało się rozegrać cztery konkurencje. Nie dał w nich szans rywalom Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, który latał najrówniej. Startował na szybowcu LS 8A. Raz wygrał, trzykrotnie zdobył drugie miejsce, a raz był czwarty. Zgromadził w łącznej klasyfikacji 3.290 punktów, o 144 punkty wyprzedzając drugiego w zawodach Łukasza Wójcika z Aeroklubu Włocławskiego latającego na Discusie 2 AX (3.146 pkt.). Trzeci na podium Tomasz Krok z Aeroklubu Leszczyńskiego, startujący na Jantarze STD 2, uzyskał 3.042 pkt.  Czwartą lokatę zajął Jacek Flis z Zamościa, a piąty był Witold Czarnik z Rzeszowa. Najlepsza z kobiet – Joanna Biedermann z Grudziądza uplasowała się na 11. pozycji. W gronie najlepszych 50 polskich pilotów szybowcowych w klasie 15-metrowej znaleźli się trzej inni członkowie Aeroklubu Częstochowskiego: Tadeusz Jacniacki (15. miejsce), Piotr Ligwiński (40. lokata) i Andrzej Domagała (45. pozycja).

– Trochę polataliśmy, choć jest niedosyt ze względu na pogodę. Ale trzy konkurencje były dość długie, w różnych zmiennych warunkach atmosferycznych – przy dobrej i gorszej pogodzie. Lataliśmy szybko i to nam się podoba – komentuje Łukasz Wójcik, wicemistrz Polski w klasie 15-metrowej.

– Pogoda była trudna, ale wykorzystana tak, że bardziej się nie dało – dodaje Zbigniew Nieradka, mistrz Polski w klasie 15-metrowej. I mówi, że dla niego latanie na szybowcach 15-metrowych jest trudniejsze niż na 18-metrowych. – Szybowce 15-metrowe mają mniej doskonałości. Z tej samej wysokości pokonują mniejszy dystans niż 18-metrowe. Nie można sobie pozwolić na błąd. A na 18-metrowych zmienia się prędkość i dolatuje do kolejnego noszenia – tłumaczy pilot.


Medaliści szybowcowych mistrzostw Polski w klasie 15-metrowej – od lewej: Łukasz Wójcik, Zbigniew Nieradka, Tomasz Krok

 

– Bardzo fajne zawody, długie trasy – chwali imprezę Adam Czeladzki z Aeroklubu Warszawskiego. – Hegemonia Jantarów została przełamana. Wygrał najlepszy – dodaje.

Adam Czeladzki po wypadku porusza się na wózku inwalidzkim, ale nie zaprzestał latania sportowego. Startuje na szybowcu przystosowanym do sterowania rękami a nie nogami.

– W tym roku miałem już odpowiednie wyważenie szybowca i nie musiałem się tym zajmować. Udało mi się zrobić jeden dolot bez zapasu i wiem już, jaki zapas dotąd stosowałem – mówi pilot. – Idzie mi coraz lepiej. Choć liczyłem, że znajdę się w pierwszej dziesiątce, a zająłem 12. miejsce.

Uroczystość zakończenia zawodów odbyła się w minioną niedzielę. Medale najlepszym polskim szybownikom wręczali: Waldemar Chmielarz, wójt gminy Rędziny, Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego, Artur Rutkowski, komisarz zawodów i Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

– Dziękuję wam za imponującą frekwencję podczas mistrzostw Polski – zwrócił się do pilotów Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego podczas uroczystości zakończenia mistrzostw. – W tych zawodach latali mistrzowie. Pokazali bardzo dobrą formę. Dziękuję tym, którzy usiłowali ścigać się z najlepszymi zawodnikami. Mam nadzieję, że skorzystacie wszyscy z kolejnego zaproszenia na lotnisko Rudniki, by uprawiać tu tę piękną dyscyplinę, jaką jest szybownictwo – dodał.

Zbigniew Meller, sędzia zawodów podkreśla wysoki poziom mistrzostw Polski i ostrą rywalizację.

– Konkurencje były ciężkie. Zawodnicy przychodzili po wylądowaniu i mówili, że są zmęczeni – opowiada Zbigniew Meller. – To była rywalizacja na wysokim poziomie, a wynik sportowy satysfakcjonuje wszystkich – dodaje sędzia mistrzostw Polski.

Równolegle obok mistrzostw Polski w klasie 15-metrowej na lotnisku Rudniki przeprowadzono także krajowe zawody szybowcowe w tej samej klasie. Wygrał w nich Mariusz Rachwał z Zamościa (2.664 pkt.). Tuż za nim ulokował się Arkadiusz Bajura z Aeroklubu Częstochowskiego (2.649 pkt.). Na trzeciej lokacie uplasował się Bartłomiej Neroj z Łodzi (2.069 pkt.) W klasie klub B zwyciężył Zbigniew Wawrzonkoski z Aeroklubu Włocławskiego (2.476 pkt.). Na drugim miejscu znalazł się Franciszek Mazur (Zielona Góra) (2.410 pkt.), a trzecią pozycję wylatał Michał Chudy z Bielska-Białej (2.291 pkt.). 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony