XI Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego rozegrane

XI Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego (fot. Bartosz Budzisz/EPRU Spotting Team)

Rodzinne, pozytywne z fantastyczną atmosferą. Od 11 lat uczestnicy Jurajskich Zawodów Samolotowych są zgodni w ocenie tego zamykającego sezon wydarzenia.

Najfajniejsze zawody w sezonie – takim mianem zwykło się określać Jurajskie. – Ale powód, dla których są organizowane nie jest radosny – podkreślał podczas wręczenia statuetek Adam Sikorski, z firmy Unimot, głównego sponsora imprezy. W 2007 jego brat Piotr zginął wraz z rodziną i przyjaciółmi w wypadku samolotowym w Bieszczadach. To właśnie jego pamięci poświęcone są Jurajskie Zawody Samolotowe. – Mój brat tego dnia nie powinien lecieć. Zabrakło telefonu do przyjaciela, do kogoś bardziej doświadczonego w pilotażu. Jeśli kiedykolwiek przed wylotem pojawi się wątpliwość, albo jakiś wewnętrzny głos powie „nie leć”, zadzwońcie do swojego lotniczego mentora. Porozmawiajcie o wątpliwościach, może tego dnia warto odpuścić – mówił do pilotów Adam Sikorski.

W tym roku pomimo dużego spadku temperatury który nastąpił z dnia na dzień, udało się bezpiecznie rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje.


(fot. Bartosz Budzisz/EPRU Spotting Team)

Najpierw trzeba było się zmierzyć w próbie obliczeniowej. – Zawodnicy bez użycia kalkulatorów muszą policzyć trasę. Weryfikacja pracy naziemnej następuje w powietrzu m.in. w próbie regularności lotu. Kolejnym sprawdzianem jest próba rozpoznania. Sędziowie jadą w teren, rozkładają znaki i robią z powietrza zdjęcia. Zadaniem załogi jest zidentyfikowanie znaków w terenie na podstawie załączonych fotografii. Ostatnia punktowana próba następuje podczas lądowania. Z tych czterech prób składa się konkurencja – tłumaczył Maciej Białek, sędzia główny zawodów.

Prym podczas tegorocznych Jurajskich Zawodów Samolotowych wiódł Janusz Darocha wraz z córką Wiktorią, zajmując w klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce na podium. Miejsce drugie  należało do Skalik Joanny i Kubrat Aleksandry natomiast na miejscu trzecim znalazł się Skalik Marcin w parze z Sysio Joanną.


(fot. Bartosz Budzisz/EPRU Spotting Team)

W klasyfikacji rodzinnej zgodnie z regulaminem XI JZS im. Piotra Sikorskiego wyniki końcowe są następujące:
I miejsce: Górnik Marcin – Rusin Kinga
II miejsce: Wieczorek Barbara – Wieczorek Marian
III miejsce: Koperski Tomasz – Koperska Magdalena

Najlepszą załogą amatorską XI JSZ im. Piotra Sikorskiego jest załoga Barbary i Mariana Wieczorków. Natomiast najmłodszą załogą zawodów jest załoga Skalik Marcin – Sysio Joanna.

Aeroklub Częstochowski serdecznie dziękuje za udział, obecność i fantastyczną rodzinną atmosferę.
Do zobaczenia za rok !

Pełne wyniki oraz więcej zdjęć na stronie www.aeroklub-czestochowa.org.pl

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus