W niedzielę Otwarte Mistrzostwa Częstochowy Modeli Latających

Zawody modeli halowych (fot. Aeroklub Częstochowski)

Jeśli do rywalizacji o mistrzostwo Częstochowy stają modelarze, sezon sportowy w Aeroklubie Częstochowskim można uznać za otwarty. W niedzielę, 19 marca, w hali sportowej Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie spotkają się zawodnicy rywalizujący w popularnych klasach F1N i A-6.

Modele szybowców halowych klasy F1N ważą od kilku do kilkunastu gramów. Ale trudno w to uwierzyć, kiedy widzi się w powietrzu szybowiec, który ma 70 cm rozpiętości skrzydeł. Te podczas zawodów są wyrzucane z ręki. W powietrzu unoszą się nawet kilkadziesiąt sekund. Rekord Polski to 47,6 sekundy. Ale daleko mu do światowego – ten wynosi 1:52,56 sek.

Z kolei klasa A6 została stworzona głównie z myślą o najmłodszych modelarzach, bo konstrukcje są stosunkowo proste do wykonania. Te modele posiadają śmigło napędzane gumką. Tu loty są zwykle kilkuminutowe. To bardzo widowiskowa konkurencja, bo mamy do czynienia z różnymi technikami wykonania modelu. A to ma przełożenie na odmienne charakterystyki lotów.

Niedzielne Otwarte Mistrzostwa Częstochowy zostaną rozegrane w dwóch kategoriach – Młodzik (do 14 lat) i Open.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy o godz. 9.00. Wcześniej rejestracja i loty treningowe. Konkurs w klasie F1N zakończy się o 12.45. Od 13.00 do 14.45 potrwają loty konkursowe w klasie A-6. Zakończenie zawodów przewidziano na godzinę 15.00.

Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na plakacie.

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus