Ogólnopolskie Rajdowe Zawody Samolotowe w Rudnikach rozegrane

Ogólnopolskie Rajdowe Zawody Samolotowe w Rudnikach (fot. Tomasz Brdąkała/www.facebook.com/epruspottingteam)

Częstochowsko-bielska para Marcin Skalik/Jarosław Sysio wygrała w kategorii advanced podczas Ogólnopolskich Rajdowych Zawodów Samolotowych, które w minioną sobotę i niedzielę rozegrano na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach. Tym samym potwierdziła doskonałą dyspozycję przed mistrzostwami świata, które na początku września odbędą się w Portugalii.

Nie dla wszystkich miniony długi weekend był czasem wypoczynku i relaksu. Najlepsi polscy piloci samolotowi rywalizowali na lotnisku w Rudnikach w Ogólnopolskich Rajdowych Zawodach Samolotowych. Impreza była ostatnim elementem krajowych przygotowań do najważniejszego dla sportowych pilotów wydarzenia – jubileuszowych 20 Rajdowo Nawigacyjnych Mistrzostw Świata w Santa Cruz.

Współzawodnictwo na podczęstochowskim niebie poprzedził trening Kadry Narodowej. Do samych zawodów przystąpiło 17 załóg, w tym goście ze Szwajcarii. Choć w pierwszym dniu plany próbowała pokrzyżować pogoda, to koniec końców zawodnikom udało się rozegrać konkurencję nawigacyjną i po dwa lądowania podlegające sędziowskiej ocenie. Ciekawą trasę trasę route planner przygotował na niedzielę – zawodnicy mieli okazję podziwiać najpiękniejsze jurajskie zakątki regionu częstochowskiego. O ile trasa z dnia pierwszego nie nastręczała pilotom specjalnych problemów, to niedzielny zestaw – co podkreślali sami zawodnicy – wymagał skupienia i sporych umiejętności. W klasie advanced zwyciężyli Marcin Skalik i Jarosław Sysio. Częstochowsko-bielska załoga była faworytem zmagań i doskonałe przygotowanie w tym sezonie potwierdziła dobitnie zgarniając całą pulę nie tylko w częstochowskich zawodach, ale także w Pucharze Polski.

Całkiem solidnie przygotowane zawody – oceniał rywalizację Marcin Skalik, choć przyznał, że znajomość terenu trochę pomogła w uzyskaniu dobrego rezultatu. – Część trasy pokrywała się z zadaniami, które mamy do wykonania podczas Jurajskich Zawodów Samolotowych, ale wygrana nie była tu celem samym w sobie. Chodziło głównie o solidne przygotowanie się do zawodów w Portugalii – dodał pilot Aeroklubu Częstochowskiego. A Santa Cruz to teren dla polskich zawodników zupełnie nieznany. Do tego dochodzą trudne mapy, z dużą ilością szczegółów. Z maszyną też będzie mały problem. – Wypożyczamy samolot na miejscu. Co prawda będzie to także cessna 152, więc model, na którym startujemy, jednak drobne różnice na pewno się pojawią i trzeba się z nimi oswoić. Dlatego wyruszamy do Portugalii już 31 sierpnia, by dać sobie cztery dni na poznanie maszyny i okolicy – mówi Marcin Skalik.


Podium w kategorii advanced (fot. Tomasz Brdąkała/www.facebook.com/epruspottingteam)

Na drugim miejscu w klasie advanced uplasowała się łódzka załoga Oliwia Stańczykowska/Ryszard Michalski. Na najniższym stopniu podium stanęła załoga częstochowsko-piotrkowska Joanna Kremblewska/Sławomir Nowakowski.


Podium w kategorii unlimited (fot. Tomasz Brdąkała/www.facebook.com/epruspottingteam)

W klasie unlimited nasi piloci okazali się bardziej gościnni. Tę rywalizację wygrała para Bolesław Radomski/Dariusz Lechowski (Toruń/Kraków). Drugie miejsce zajęli Krzysztof Skrętowicz z Jakubem Klęczarem (Częstochowa/Warszawa), a trzecie krakowianie Krzysztof i Kamil Wieczorkowie. Janusz Darocha ze Zbigniewem Chrząszczem uplasowali się na 5 pozycji.

Wyniki w kategorii advanced

Wyniki w kategorii unlimited

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus