Przejdź do treści
Janusz Darocha (z prawej) odbiera statuetkę na gali. Z lewej: Krzysztof Matyjaszczyk, w środku Zdzisław Wolski
Źródło artykułu

Miasto nagrodziło pilotów za wybitne osiągnięcie

Piloci Aeroklubu Częstochowskiego: Zbigniew Nieradka, Janusz Darocha i Marcin Skalik znaleźli się w gronie sportowców nagrodzonych przez miasto za wybitne osiągnięcia w roku 2012. Wśród uhonorowanych przez władze Częstochowy działaczy jest też Włodzimierz Skalik, prezes Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego. Otrzymali okolicznościowe statuetki na uroczystej gali.

Miasto doceniło osiągnięcia w minionym roku 138 częstochowskich sportowców, trenerów i działaczy spośród wniosków, które zawierały kandydatury do nagród i wyróżnień. Miejska komisja i prezydent miasta zaopiniowali 84 nagrody i 54 wyróżnienia dla zawodników, trenerów i działaczy, którzy reprezentują różne kluby i dyscypliny sportowe. Nagrody przyznano 59 zawodnikom, 19 trenerom i 6 działaczom, a wyróżnieniami uhonorowano 43 zawodników, 8 trenerów i 3 działaczy. Pamiątkowe statuetki wręczyli laureatom na uroczystej gali Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy oraz Zdzisław Wolski, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy. Wśród laureatów są członkowie Aeroklubu Częstochowskiego. Nagrodę miasta otrzymał Janusz Darocha, najbardziej utytułowany sportowy pilot świata, który do rzeszy swoich osiągnięć zaliczył w 2012 roku piąte miejsce w mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w Hiszpanii, kolejny tytuł mistrza Polski w lataniu rajdowym oraz srebrny medal w mistrzostwach Polski w lataniu precyzyjnym. A w samolotowym Pucharze Polski w ubiegłym roku zajął drugą lokatę. Władze Częstochowy przyznały także nagrodę członkowi Aeroklubu Częstochowskiego Zbigniewowi Nieradce, który w ubiegłym roku w pięknym stylu wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata w klasie 18-metrowej. Okazał się najlepszy po 13 morderczych konkurencjach rozegranych w upalnym teksańskim słońcu i po raz drugi w swoim życiu sięgnął po złoty medal. Obronił mistrzowski tytuł z zawodów rozegranych w 2010 roku na mistrzostwach świata w klasie 18-metrowej na Węgrzech. Zbigniew Nieradka w ubiegłym roku zdobył też złoto na szybowcowych mistrzostwach Polski w klasie otwartej. Jest na czele światowego rankingu szybowcowego, publikowanego corocznie przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, który obejmuje klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu. Miasto wyróżniło  pilota Aeroklubu Częstochowskiego Marcina Skalika, który debiutując na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w Hiszpanii zajął 16. miejsce. W 2012 roku został mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym, a w indywidualnej klasyfikacji juniorów i seniorów zajął czwarte miejsce. Marcin Skalik wraz z Marcinem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski) wywalczył też brązowy medal w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w lataniu rajdowym.


Rok 2012 był dobry dla Zbigniewa Nieradki


Władze miasta uhonorowały też Włodzimierza Skalika, prezesa aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego za jego działalność społeczną. Włodzimierz Skalik to wielki pasjonat i popularyzator lotnictwa, który z ogromnym zaangażowaniem pracuje społecznie zarówno na rzecz Aeroklubu Częstochowskiego, jak i  Aeroklubu Polskiego. Pod jego kierownictwem lotnisko Rudniki stało się w ubiegłym roku areną zmagań szybowcowych mistrzostw Polski w klasie 18-metrowej oraz wielu innych ogólnopolskich zawodów w różnych dyscyplinach lotniczych, a także miejscem otwartym i przyjaznym dla pilotów z całego kraju. To właśnie na lotnisku Rudniki trenowała polska kadra w akrobacji samolotowej oraz część ekipy narodowej w akrobacji szybowcowej. Włodzimierz Skalik doprowadził w ubiegłym roku do organizacji Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki, które po raz pierwszy odbyły się na podczęstochowskim lotnisku. Zaprezentowało się na nich prawie 50 wystawców, a obejrzało je około 2,5 tysiąca zwiedzających. Towarzyszyły im pokazy lotnicze i imprezy rekreacyjne. Targi okazały się sukcesem, a kolejna ich edycja jest szykowana na ten rok. Prezes ACz liczy, że z czasem ta coroczna impreza wystawienniczo-sportowa stanie się marką Częstochowy i całego regionu.


Marcin Skalik jest ubiegłorocznym mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym

Zaangażował się także w utworzenie ośrodka szkolenia akrobacji szybowcowej na lotnisku Rudniki. Do dyspozycji instruktorów i kursantów są tu wielkiej klasy szybowce wyczynowe: jednomiejscowy Swift i dwumiejscowy Fox oraz nowoczesna wyciągarka szybowcowa. Włodzimierz Skalik jest propagatorem zmian prawnych przyjaznych tzw. małemu lotnictwu. Działa na rzecz rozwoju w Polsce lotnictwa cywilnego i sportowego. Jako prezes Aeroklubu Polskiego brał aktywny udział w pracach nad nowelizacją ustawy Prawo lotnicze – nad zmianami prawnymi, które rozwiązałyby problemy lotnictwa cywilnego. A wprowadzenie nowej kategorii lotnisk użytku publicznego z ograniczoną certyfikacją – co AP wywalczył w ustawie – daje szansę na rozwój małych i średnich lotnisk i poprawę ich infrastruktury. Włodzimierz Skalik optuje za przygotowaniem przepisów wykonawczych przyjaznych tej kategorii lotnictwa, stworzeniem warunków do tego, by jak najwięcej statków powietrznych mogło latać w Polsce.


Włodzimierz Skalik to pilot i działacz społeczny


Wioletta Gradek-Konieczna


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony