Przejdź do treści
Ludwik Merło (fot. Aeroklub Bydgoski)
Źródło artykułu

Zmarł Ludwik Merło

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 19 stycznia 2022 roku zmarł Ludwik Merło – od samego początku związany z Aeroklubem Bydgoskim, później z Lotnictwem Sanitarnym i z AGRO aż do emerytury.

Ludwik Merło urodził się 12 maja 1931 r. w Wilnie. Od dzieciństwa interesował się lotnictwem. Powojenne losy "rzuciły" całą rodzinę do Bydgoszczy.

W 1948 roku otrzymał powołanie do odbycia rocznego kursu przysposobienia zawodowego we Wrocławiu w organizacji "Służba Polsce". Po powrocie do Bydgoszczy wczesną wiosną 1950 r. rozpoczął szkolenie w Szkole Szybowcowej w Fordonie. Po jej ukończeniu dalsze szkolenie kontynuował w Aeroklubie Bydgoskim.

  
Ludwik Merło, pierwszy z lewej podczas kursu                Ludwik Merło z prawej AB 1959 r. instruktorskiego w CWL we Wrocławiu w 1953 r.                                                                            

Już w 6 sierpniu 1952 r. zdobył srebrną odznakę szybowcową. Później było tylko lepiej. 23 września 1953 r. zdobył złotą odznakę pilota szybowcowego. Te bardzo dobre wyniki zaowocowały skierowaniem go do CWL we Wrocławiu na kurs instruktorski. Po powrocie rozpoczął pracę w Aeroklubie Bydgoskim, jako instruktor szybowcowy.

  
Ludwik Merło, ostatnie uwag przed lotem

Ludwik Merło wystartował w II Szybowcowych Mistrzostwach Polski w Lisich Kątach (4-17 lipca 1955 r.), gdzie zajął wysokie 8 miejsce, a rok później w III SMP (22.05-3.06.1956 r.) zajął IV miejsce.

W III Całorocznych Zawodach Szybowcowych o Puchar "Skrzydlatej Polski" zdobył wysokie piąte miejsce.

Ludwik Merło aktywnie uczestniczył w życiu aeroklubu i w wolnych chwilach latał również wyczynowo. Wielkim sukcesem było zdobycie 3 sierpnia 1957 r., jako pierwszy w historii aeroklubu złotej odznaki szybowcowej z trzema diamentami.

Jesienią 1957 r.  Ludwik Merło otrzymał skierowanie na kurs samolotowy do CWL we Wrocławiu. Przez ten cały okres pracy w aeroklubie wychował liczne grono młodych pilotów.

1 maja 1965 r. rozpoczął pracę w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Bydgoszczy. W 1975 r. ukończył przeszkolenie na śmigłowce w ZLS w Poznaniu.

  
Ludwik Merło w Zlinie 526 AFS                                                                                      

W XII  SMR-N, 19-27 września 1969 r., które odbyły się w Ostrowie Wielkopolskim, Ludwik Merło  zajął II miejsce.

  
                                                                                             Ludwik Merło 1968 r.

Jesienią 1977 roku Ludwik Merło rozpoczął pracę w ZUA do Gdańska, gdzie pracował przy akcjach agrolotniczych w kraju i za granicą w Egipcie, Sudanie i NRD.

Ogólnie wylatał ponad 15.500 godzin, w tym na: szybowcach 2000 h, śmigłowcach 500 h, i na samolotach 13.201 godzin. Od 1991 roku Ludwik Merło jest na emeryturze.

Odszedł od nas wspaniały pilot, kolega i wychowanek wielu pokoleń młodych pilotów.

Zmarł 19 stycznia 2022 roku. Pochowany został w Kozielsku koło Damasławka.

Cześć jego pamięci!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony