Odszedł Zenon Chwaliszewski

Zenon Chwaliszewski (fot. aeroklubbydgoski.pl)

Aeroklub Bygdoski z żalem poinformował o śmierci długoletniego członka, historyka, działacza lotniczego Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Zenona Chwaliszewskiego.

Zenon Chwaliszewski urodził się w rodzinie lotniczej – podoficera zawodowego lotnictwa. Szeroką wiedzę o lotnictwie zdobył od ojca, który związany był zawodowo od 1920 roku z 3 pułkiem lotniczym w Poznaniu, a cały szlak bojowy w 1939 roku przeszedł aż w rejon walk nad Bzurą z 34 eskadrą rozpoznawczą pułku wchodzącego w skład armii "Poznań" – pełniąc tam funcję zastępcy szefa mechaników lotniczych.

Od 1975 roku Zenon Chwaliszewski wraz z ojcem włączył się w nurt prac polegających na odtwarzaniu historii i tradycji lotnictwa polskiego w latach 1918-1939 oraz wojny września 1939 roku. Intensywnie współpracował ze znanym publicystą dr Jerzym Pawlakiem, autorem wielu wydanych książek lotniczych oraz wielu publikacji lotniczych na łamach tygodnika "Skrzydła Polski". Współdziałał przy przekazywaniu materiałów dla opracowania monografi byłego 3 Pułku Lotniczego Poznań w latach 1918-1939.

W 1987 roku wstąpił w szeregi członków Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa włączając się w poszukiwania nowych spraw z dziejów lotnictwa. Został wybrany do komisji problemowej – historii, popularyzacji i miłośników lotnictwa. Jako rzecznik prasowy Klubu Seniorów Lotnictwa publikował dzieje lotnictwa na łamach "Skrzydlatej Polski" i miejscowej prasy bydgoskiej.

Za działalność w Bydgoskim Klubie Seniorów Lotnictwa – popularyzowania i utrwalania tradycji lotniczych otrzymał wyróżnienia i odznaczenia, m.in.:
– Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi,
– Złota Odznaka "Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego",
– tytuł i odznakę Zasłużonego Działacza lotnictwa sportowego,
– Medal 100-lecia urodzin ppłk pil. obs. Adama J. Zaleskiego,
– Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Pogrzeb Zenona Chwaliszewskiego odbędzie się w dniu 30.11.2016 r. o godzinie 11:00 na Cmentarzu przy ul. Chojnickiej.

Źródło: Aeroklub Bydgoski
comments powered by Disqus