Książka "Aeroklub Bydgoski 1937-2017"

Książka "Aeroklub Bydgoski 1937-2017" (fot. aeroklubbydgoski.pl)

27 kwietnia br. będzie miała premierę książka pt. "Aeroklub Bydgoski 1937-2017" autorstwa Kazimierza Wojciecha Chudzińskiego.

Książka ma przybliżyć historię Aeroklubu Bydgoskiego oraz sylwetki ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój lotnictwa sportowego w Bydgoszczy w latach 1937-2017.

W gromadzeniu przez wiele lat materiałów Kazimierz Wojciech Chudziński napotykał na wiele trudności, ponieważ Aeroklub Bydgoski nie gromadził i nie przechowywał należycie materiałów z działalności w minionych latach, szczególnie przed 1989 rokiem.

Nie wszyscy byli zainteresowani tym, by autor monografii o nich napisał. Z innymi lub ich rodzinami nie udało mu się skontaktować. Pisał tylko o tych, którzy byli mu znani, z którymi osobiście rozmawiał, których życiorysy uzyskał od ich rodzin, przyjaciół i częściowo w oparciu o opracowania Tadeusza Nowaka w kronikach Klubu Seniorów Lotnictwa.

Oparłem się na różnych informacjach prasowych, wycinkach z prasy lotniczej, prasy codziennej, dokumentach archiwalnych oraz relacjach ustnych szeregu osób, które szkoliły się lub pracowały w fordońskiej szkole – tłumaczy Kazimierz Wojciech Chudziński.

Autor dziękuje wszystkim tym, którzy udostępnili mu własne fotografie lub z ich własnego archiwum. Bezcenna była pomoc Bogusława Węgierskiego, który służył swoją skarbnicą wiedzy od lat sześćdziesiątych do dnia dzisiejszego.

Będę niezmiernie szczęśliwy, jeżeli ta praca uchroni od zapomnienia wielką historię lotnictwa Aeroklubu Bydgoskiego w naszym mieście, Bydgoszczy – dodaje autor.

Zachęcamy do tej obszernej lektury! Na 536 stronach można znaleźć wiele historycznych fotografii ukazujących lotnictwo sportowe w Bydgoszczy w latach 1937-2017.

Więcej informacji na stronie www.aeroklubbydgoski.pl

Źródło: Aeroklub Bydgoski
comments powered by Disqus