"Windą do nieba" - zwycięski projekt III edycji Budżetu Obywatelskiego w Bielsku-Białej

"Windą do nieba" - zwycięski projekt III edycji Budżetu Obywatelskiego w Bielsku-Białej (fot. epba.pl)

Aeroklub Bielsko – Bialski poinformował, że w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego (partycypacyjnego), który umożliwi realizację zwycięskich projektów zgłoszonych przez mieszkańców miasta Bielska – Białej w 2016r. wygrał jeden z trzech projektów związanych z lotniskiem Aleksandrowice w Bielsku – Białej, które zgłosili pasjonaci lotnictwa,​ członkowie Aeroklubu Bielsko - Bialskiego: Maciej Szczepanik i Łukasz Ćwik. Głosowanie odbyło się w dniach od 5 do 13 listopada ​br. Natomiast wyniki głosowania na projekty ogłoszono w dniu 2 grudnia br.

Zwycięski projekt to:

"Windą do nieba". Zakup wyciągarki szybowcowej do szkolenia lotniczego młodzieży.

Celem projektu "Windą do nieba" jest zakup nowoczesnej i bezpiecznej wyciągarki szybowcowej do szkolenia bielskiej młodzieży. Bielskie lotnisko przyciąga swoim urokiem rzesze bielszczan na piesze i rowerowe wycieczki, natomiast sport szybowcowy stanowi alternatywę dla młodzieży.

Miasto Bielsko-Biała posiada ogromne lotnicze tradycje, lotnisko powstało już w 1936 roku. W bielskich zakładach szybowcowych stworzono ponad 60 konstrukcji lotniczych, a szkolenia lotnicze mają w tym mieście blisko 80 lat tradycji. W ostatnim czasie obserwowany jest stały wzrost zainteresowania sportem szybowcowym wśród bielskiej młodzieży, która chciałaby poznać smak prawdziwego latania.

Szkolenie przy użyciu nowoczesnego sprzętu umożliwi stworzenie ciekawej oferty zarówno dla bielszczan jak i dla mieszkańców regionu Podbeskidzia.

Więcej o projekcie: "Windą do nieba". Zakup wyciągarki szybowcowej do szkolenia lotniczego młodzieży.

Pozostałe zgłoszone projekty to:

Lotniczy plac zabaw na terenie lotniska w Aleksandrowicach.

Cel projektu: infrastruktura polegająca na budowie placu zabaw dla dzieci. Na co dzień lotnisko odwiedza przecież wielu mieszkańców Bielska-Białej niejednokrotnie ze swoimi pociechami. Mieszkańcy nie tylko spędzają tam swój wolny czas uprawiając wszelakie sporty, ale obserwują startujące i lądujące szybowce, samoloty czy spadochroniarzy.

Plac zabaw ma przybrać formę edukacyjną, dzięki czemu nasze pociechy aktywnie i pożytecznie będą mogły spędzać czas na lotnisku. Formuła placu ma bowiem nawiązywać do jego lokalizacji, czyli na placu mają znaleźć się m.in. takie elementy jak: kiwak helikopter, huśtawka samolot, helikopter ze zjeżdżalnią, ławka samolot, wieża kontroli lotów, tablica rysunkowa i mała architektura (ławki, kosze na śmieci). Największe urządzenie ma stanowić samolot, wyposażony w elementy sprawnościowe, drabinki, siatki czy zjeżdżalnię. Wśród wymienionych elementów odnajdą się więc zarówno starsze dzieci jak i najmłodsi.

Plac zabaw, na którym dzieci rozpoczynają gotowość do startu w takim otoczeniu, na pewno będą w stanie wyobrazić sobie siebie w roli dzielnych pilotów.

Więcej o projekcie: Lotniczy plac zabaw na terenie lotniska w Aleksandrowicach

Obserwacje dalekie i bliskie.

Cel projektu: zakup 2 kamer stacjonarnych i 1 szybkoobrotowej, które zostaną zamontowane na wieży kontroli lotów budynku aeroklubu Bielsko - Bialskiego na lotnisku w Aleksandrowicach. Obraz z kamer umożliwi pilotom ogólną ocenę warunków panujących na lotnisku w Bielsku - Białej pozwalając orientacyjnie ocenić widzialność i wysokość podstawy chmur, mieszkańców zachęcić do wyjścia z domu, a turystów do przyjazdu do naszego pięknego miasta.

A jest się czym pochwalić, bo nie bez powodu bielsko-bialskie lotnisko sportowe uważane jest za najpiękniej położone w całej Polsce. Położone jest bowiem u stóp Beskidów, niedaleko centrum miasta. A panorama z jego płyty obejmuje zakres prawie 360° w tym widok na królową Beskidów Babią Górę, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.To właśnie lotnisko stanowi centrum rekreacji miasta, tu się zaczyna i kończy trasa dla rowerzystów, to tu budowana jest trasa dla rolkarzy, to tu rodzice uczą jeździć swoje dzieci na rowerze, tu odnajdują się modelarze, uczą się przyszli piloci. Tu jest centrum turystyki i rekreacji, a więc idealne miejsce do promowania Bielska - Białej.

Więcej o projekcie: Obserwacje dalekie i bliskie

Źródło: Aeroklub Bielsko-Bialski
comments powered by Disqus