Przejdź do treści
Źródło artykułu

Idea ratowania lotniczej historii Dolnego Śląska i utworzenia Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu

Pod koniec listopada ubiegłego roku publikowaliśmy petycję, której celem była pomoc w ocaleniu zabytkowych hangarów i stworzenie Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu.

Teren kompleksu lotniskowego z dwoma hangarami wpisanymi do rejestru zabytków, znajdującego się w dawnej koszarowej części lotniska Wrocław – Strachowice we Wrocławiu przy ul. Granicznej, jest wyjątkowym kompleksem oszczędzonym przez działania wojenne, gdzie zachowało się w doskonałym stanie siedem z ośmiu lotniczych hangarów.

Odbudowa przywiezionego z wrocławskiego Oporowa hangaru z lat 1918- 1928 dodatkowo wzbogaciłaby historyczną wartość lotniskowego kompleksu i wypełniła puste miejsce po brakującym ósmym hangarze. Sprzedaż tego kompleksu w trybie przetargu prze Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu przyczyni się do utraty ostatniego historycznego miejsca o charakterze lotniczym stanowiącym niewątpliwie dziedzictwo kultury nie tylko Dolnego Śląska.

Na stronie organizacji Aerodywizjon, której celem jest dbanie o świadectwa lotniczej historii Dolnego Śląska, muzeum lotnictwa, edukacja lotnicza, działanie na rzecz bezpieczeństwa, obronności i kultury, pojawiła się informacja o działaniach dot. idei ratowania lotniczej historii Dolnego Śląska i utworzenia Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu:

"Każdemu kto propaguje naszą ideę ratowania lotniczej historii Dolnego Śląska i utworzenia Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu serdecznie dziękujemy. Wiemy, że profil nasz jest śledzony przez władze samorządowe Dolnego Śląska, której chcemy unaocznić wartość lotniczych-historycznych terenów i możliwości jakie drzemią w ich wykorzystaniu na cele muzealne. Wszystkim polecamy nasze wcześniejsze posty, które zobrazują wam to o co walczymy.

Do uratowania jest kompleks przedwojennych hangarów z dwoma z roku 1938 wpisanymi do rejestru zabytków. Cały ten kompleks praktycznie od czasów przedwojennych nie uległ zmianie i stanowi unikat na skalę Europy jak nie Świata. Oczywiście nasze działania nie ograniczają się do Fb. Powołaliśmy Społeczny Komitet Budowy Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu.

Swoimi działaniami na rzecz utworzenia muzeum wspierają nas między innymi takie osoby jak Mirosław Hermaszewski. Są także osoby takie jak Michał Bobowiec (http://bobowiec.pl/) współtwórca muzeum motoryzacji w Topaczu pod Wrocławiem https://www.facebook.com/MuzeumTopacz?ref=ts&fref=ts. Społeczność jaką skupiamy wokół siebie (np. ilość polubień) jest nie bez znaczenia bo odzwierciedla to jak dużej ilości osób zależy na ratowaniu lotniczej historii Dolnego Śląska. Jeszce raz wszystkim dziękujemy i prosimy o propagowanie naszej idei."

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony