Lotnisko general aviation przerobione na park

Lotnisko Meigs Fields w Chicago

To nie był żart Prima Aprilisowy, kiedy piloci z Chicago obudzili się w dniu 1 kwietnia 2003 r., stwierdzili, że na pasie startowym lotniska Meigs Field, które zlokalizowane jest na brzegu jeziora Michigan, ciężki sprzęt wyciął kilka dużych znaków "X". Okazało się, że ówczesny burmistrz tego miasta, Richard M. Daley, nakazał zniszczenie lotniska pod osłoną ciemności. Urzędnik przekonywał, że zamykając lotnisko uchronił centrum miasta przed ewentualnym atakiem terrorystycznym z użyciem samolotów, podobnym do tego, jaki miał miejsce 11 września 2001 w Nowym Jorku. Jego następca, Rahm Emanuel, wyjaśniał w zeszłym tygodniu, że była to właściwa decyzja.

Emanuel, który były szefem sztabu prezydenta Baracka Obamy i wysokim szczeblem doradcą Billa Clintona, wypowiedział się na ten temat w zeszłym tygodniu, kiedy oficjalnie ujawnił plany utworzenia w miejscu byłego lotniska miejskiego parku, dzięki któremu mieszkające w śródmieściu dzieci mają otrzymać dostęp do jeziora. Plan ma być realizowany przez Chicago Park District w ciągu najbliższych dwóch lat. Według Chicago Sun-Times, na konferencji prasowej czwartek, Emanuel powiedział, iż "Field Meigs już tu nie ma, a Northerly Island  będzie częścią miasta, w taki sposób, żeby każdy mógł tego doświadczyć. Myślę, że właśnie to trzeba było zrobić".

Według informacji prasowej, całkowity budżet projektu renowacji wynosi 4,3 mln dolarów, z czego 2,8 mln dolarów zagwarantowanych zostało w ramach federalnej dotacji Great Lakes Fisheries Ecosystem Restoration (GLFER). Budowa, która ma się rozpocząć w listopadzie 2012 r. i potrwać półtora roku. Najważniejszym atutem Meigs Field dla korzystających z niego pilotów była lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie chicagowskiego downtown, gdzie praktycznie w odległości kilkuset metrów, znajdują się drapacze chmur, najsłynniejsze muzea, akwarium oraz budynki federalne. Lotnisko oznaczone było jako IATA: CGX , ICAO: KCGX i posiadało pas startowy o wymiarach 1200 x 46 m.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.chicagoparkdistrict.com

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus

Komentarze

Ciekawe, że w Londynie jakoś City nikomu nie zagraża, a siadają tam o wiele cięższe maszyny. Trzeba być idiotą, żeby pozbywać się tak dogodnego punktu transportowego zarządzając miastem o takim zasięgu biznesowym. Teraz najbliższym jest bodajże Midway, bardzo niebezpieczne i O'Hare położone wiele kilometrów od Downtown... Może burmistrz liczy, że inwestorzy zamienią samoloty na łodzie i do Niego dopłyną... Lotnisko funkcjonowało przecież w czasie Mundialu w USA i jakoś nit się o bezpieczeństwo nie bał. Takie lotniska są utrzymywane i zarządzane przez pasjonatów, znających się na wskroś i zakładanie, że ze strony takiej grupy dojdzie do ataku to bzdura na resorach. Chodziło o kasę i drogi grunt... Ciekawe kto jest w zarządzie tej spółki, która zbuduje park... Wszędzie ta sama sitwa. Paranoja

Idiotów na świecie dostatek... :-(

hgw załatwi tak epbc

Szanowni Państwo, spokojnie, przecież burmistrz Chicago wziął ten ,,patent'' od nas z Polski.
A dokładnie, to prawie taki sam ,,patent'' na kasowanie lotnisk jest autorstwa wójta gminy Lędziechowo. Ten nasz wójt już kilka lat temu drogę startową powojskowego lotniska przerobił na tzw. destrukt. Jak chłop ,,zdatny do demokracji'', to bez względu, czy to burmistrz Chicago, czy wójt Lędziechowa, to z demokracji korzysta.

Nie pomijając właściwości demokratycznych, mam jednak ochotę za niewielką opłatą wynająć maszynę, która wójta Lędziechowa przerobiłaby, np. na Frolic.

Chicago to ponoć największe na świecie skupisko Polaków poza krajem, więc może i trochę krajowej myśli przeciwlotniczej wraz z nimi tam napłynęło...

Zniszczyli chyba jedno z najciekawszych lotnisk na swiecie. Zrobili to w imie ochrony przed terrorystami.trzeba idioty aby uwierzyc ze to nie byla prywata. Nie jestem rasista .. ale czarno to widze.

Na park ? U na by zamienili na hipermarket :-)))
Inna sprawa, że szkoda takiego lotniska. No cóż, głupota jest jak widać "międzynarodowa".

Jest międzynarowdówka głupoli?
A może głupota jest najbardziej uniwersalną cechą ludzką?