20 śmigłowców Lakota dla US Army

Śmigłowiec UH-72A Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters poinformował, iż od września 2014 r. do lipca 2015 r. dostarczy amerykańskiej armii 20 śmigłowców UH-72A Lakota, wojskowej wersji Eurocoptera EC145. Statki powietrzne tego typu mają być wykorzystywane zarówno przez Armię Stanów Zjednoczonych, jak i Gwardię Narodową.

Środki finansowe w wysokości 171 mln dolarów zostały już zatwierdzone przez obie izby parlamentu USA i teraz czekają na podpis prezydenta Baracka Obamy. Mają zostać wykorzystane w roku fiskalnym 2014. Śmigłowce są produkowane w fabryce w Columbus, w stanie Mississippi, a ich cena została skalkulowana na poziomie ok. 5,5 mln dolarów, jednak wersja wyposażona w dodatkowe opcje może kosztować kilka milionów dolarów więcej. Bogatsze w wyposażenie wersje (obejmujące zaawansowane systemy śledzące i komunikacyjne), są wykorzystywane głównie przez Gwardię Narodową do ochrony granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Oprócz zakupu 20 śmigłowców, kwota 171 mln dolarów będzie przeznaczona również na części zamienne, szkolenie, koszty zarządzania programem i inne wydatki. Wojsko początkowo planowało zakup 31 Lakota w roku fiskalnym 2014 i 10 w następnym, jednak w projekcie budżetu na bieżący rok znalazł się zapis o 20 egzemplarzach. W 2014 r. Airbus ma dostarczyć także sześć UH-72A do Tajlandii.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus