Udział krakowskiej Casy w "Akcji Serce"

8 Baza Lotnicza

W piątek 11 marca 2011 r. tuż przed północą służby operacyjne na krakowskich Balicach odebrały poprzez Dyżurną Służbę Operacyjną 3. SLTr i DSP prośbę od Lekarza dyżurnego kraju o udzielenie pomocy w ramach doskonale znanej załogom samolotów transportowych Akcji Serce.

W krótkim czasie, pomimo późnej pory, przygotowano samolot Casa C 295 oraz załogę w składzie: dowódca - kpt. Piotr Kotłowski, II pilot por. Mirosław Nowak i technik samolotu chor. Rafał Pałka. Po całonocnym oczekiwaniu, kiedy już wszystko zostało uzgodnione (głównie po stronie ośrodków medycznych - w tym dotarcie ekipy lekarzy transplantologów z Zabrza do Krakowa) padło polecenie wykonania zadania. Samolot wystartował z Krakowa w sobotę 12 marca 2011 r. o godz. 6.09 zabierając na Okęcie trzech lekarzy i dwie pielęgniarki oraz niezbędny sprzęt. W Warszawie lądował o 6.47. Po dostarczeniu, bezcennego dla życia pacjenta Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu serca, samolot wystartował na lotnisko Katowice Pyrzowice lądując tam tuż po 11.00.Po wykonaniu lotniczej części operacji Casa i jej załoga wróciły na macierzyste lotnisko.

Krakowscy lotnicy od lat wykonują zadania na rzecz ratowania ludzkiego życia w ramach Akcji Serce. Przy lotach na większą odległość wojskowy samolot okazuje się bezcenny - jest szybszy i zawsze gotowy. To jedno z tych rodzajów zadań, które piloci z Krakowa wykonują najchętniej.

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus