Święto 8. Bazy Lotnictwa Transportowego - AS

fot. kpt. M. Nojek

Mszą w Kościele pw. Św. Agnieszki w Krakowie rozpoczęło się święto 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w dniu 14 września 2012 roku. W uroczystej mszy w intencji żołnierzy i pracowników wojska bazy uczestniczyli: Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk dypl. pil. Sławomir Żakowski, Dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego gen. dyw. dr Jerzy Biziewski, dowództwo, kadra i pracownicy wojska 8. BLTr oraz zaprzyjaźnione z bazą stowarzyszenia i organizacje kombatanckie i społeczne.

Po uroczystej mszy następnym punktem święta było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem patrona jednostki płk. Skarżyńskiego. W złożeniu wiązanek towarzyszyły pododdziały 8. BLTr, 3. RWT i 32 ODN, które następnie udały się na plac przed hangarem. Tam odbył się kolejny punkt uroczystości - zbiórka 8. BLTr. Podczas uroczystości zostały wręczone mianowania na wyższy stopień, odznaczenia i medale resortowe, w tym min. Gwiazdy Iraku. Odczytano również rozkaz okolicznościowy oraz list od Dowódcy Sił Powietrznych. W swoich wystąpieniach dowódca 8. BLTr płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk i 3. SLTr płk dypl. pil. Sławomir Żakowski stwierdzili, że baza jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w Siłach Powietrznych oraz posiada najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w profesjonalny sposób dla korzyści nie tylko wojska polskiego ale także dla społeczeństwa. Przykładem tego był kończący się w chwili zbiórki lot w ramach „Akcji Serce”, podczas którego załoga w składzie dowódca – kpt. Robert Bogusz, II piloci – ppor. Agnieszka Barszcz i ppor. Jan Bieżański oraz technik pokładowy – sierż Lesław Wlazło, zakończyli lot z Warszawy z zespołem krakowskich transplantologów i sercem dla następnego pacjenta w potrzebie. Coraz częściej pomimo świąt i dni wolnych pomagamy społeczeństwu ratować życie ale jesteśmy z tego dumni. Podczas spotkania w hangarze Dowódca 8. BLTr otrzymał od Stowarzyszenia Transplantacji Serca medal wdzięczności „Szlachetne Serce”. Podziękowania złożyła również obecna na uroczystości pani, która otrzymała „drugie życie” - serce przetransportowane przez załogę i samolot z 8. BLTr.

Ostatnim punktem obchodów Święta Bazy było symboliczne „uziemienie” samolotów An - 2. Obok pomnika - samolotu An – 26 stanął samolot An – 2. Uroczystego zabezpieczenia samolotu – umocowania go do ziemi, dokonali: Dowódca 3 SLTr, Dowódca 8. BLTr, Prezes Stowarzyszenia Służb Mundurowych płk rez. Czesław Kurczyna oraz Starszy pilot – ostatni wyszkolony na tym typie samolotu por. Krzysztof Ciołek.

kpt. Maciej Nojek
kpt. Włodzimierz Baran

Więcej zdjęć na stronie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus