Kolejna "Akcja Serce" wykonana przez lotników z 8. BLTr

Akcja Serce 8 BLT, fot. 8 BLT

Po raz 13 w tym roku a kolejny w już w tym tygodniu 8. Baza Lotnictwa Transportowego zrealizowała lot o statusie "Hospital".

Samolot CASA C-295M o numerze bocznym 027 wykonał lot z zespołem transplantologów po trasie Kraków - Warszawa - Wrocław - Warszawa - Kraków.

Już prawie rutynowo, po wpłynięciu zarządzenia wykonania lotu przeprowadzono planowanie lotu oraz dokonano niezbędnych analiz i przygotowań. Wszystkie czynności mające na celu bezpieczne odbycie lotu wykonali żołnierze pełniący całodobową służbę w bazie oraz przybyła na lotnisko załoga samolotu. Po tych wszystkich czynnościach lotnicy z Balic przystąpili do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego - ratowania ludzkiego życia. Samolot wystartował przed godziną 7 a na Balickie lotnisko wrócił po godzinie 13.

Zadanie lotnicze wykonane było dla Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Warszawie. Była to już 13 "Akcja Serce" w 2021 roku zrealizowana przez lotników 8. BLTr. Jak do tej pory wszystkie "Akcje Serce" w 2021 roku wykonali lotnicy z Balic.


"Żyję choć umarło moje serce" napisał w swojej książce Tadeusz Dzido, któremu przeszczepiono serce - ojciec byłego pilota a obecnie pracownika 8. BLTr, który sam wykonywał loty transportujące serca do przeszczepu. Lotnicy bazy z dumą i satysfakcją kontynuują loty zapoczątkowane wspólnie z prof. Religą w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii a później kontynuoawane z prof. Dziatkowiakiem w Instytucie Kardiologii z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie.

Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus