8.BLTr: Zespół Ewakuacji Medycznej po raz kolejny spieszy na ratunek

Zespół Ewakuacji Medycznej 8.BLTr podczas realizacji transportu medycznego (fot. ZEM)

Żołnierze Zespołu Ewakuacji Medycznej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie zrealizowali zadanie transportu medycznego.

29 października br. obsada Zespołu Ewakuacji Medycznej (ZEM) przeprowadziła ewakuację medyczną amerykańskiego żołnierza do szpitala wojskowego w Ramstein w Niemczech. Transport odbył się na pokładzie odpowiednio wyposażonego i przygotowanego samolotu CASA C-295M. Lot w obie strony przebiegł bezproblemowo, a ratownicy i załoga wrócili do Krakowa w godzinach wieczornych.

Samoloty C-295M w wersji wyposażenia kabiny ładunkowej przystosowanej do transportu medycznego realizują ewakuacje medyczne od 10 lat. Każdorazowo loty te są zabezpieczane pod względem medycznym przez ZEM z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. ZEM to wyspecjalizowany pododdział personelu medycznego, który w oparciu o specjalistyczne wyposażenie zdolny jest do transportu rannych i poszkodowanych, także tych w stanie krytycznym.

ZEM ma na swoim koncie transporty polskich żołnierzy z Afganistanu, z amerykańskiego szpitala z Ramstein do Polski, a także z Kosowa, Francji, Hiszpanii czy północnej Afryki.

kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus