Pilot stracił przytomność za sterami i o 100 km przeleciał lotnisko docelowe

Cessna 208B, fot. 7ABC

Pilot lekkiego samolotu lecącego nad Queensland w Australii stracił przytomność za sterami, wywołując natychmiastową reakcję służb ratunkowych. 2 lipca, Cessna 208B wykonywała lot z Cairns do Redcliffe, na północ od Brisbane, kiedy kontrola ruchu lotniczego straciła kontakt z pilotem.

Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu (ATSB) podało, że inny znajdujący się w pobliżu samolot, należący do Royal Flying Doctor Service, podążył za Cessną, aby spróbować nawiązać wzrokowy kontakt z jej pilotem.

Śledczy poinformowali, że Cessna o ponad 100 km przeleciała miejsce docelowego lądowania, a w ocenie załogi samolotu, który się do niej zbliżył, pilot wyglądał na nieprzytomnego i musiał doznać „jakiegoś zdarzenia medycznego lub „wyglądał, jakby spał”.

Gdy ATC wreszcie udało się ponownie nawiązać z nim komunikację, został on skierowany na lotnisko Gold Coast, gdzie bezpiecznie wylądował. „Faza gromadzenia dowodów w ramach dochodzenia obejmie przesłuchanie pilota i innych zaangażowanych stron, uzyskanie zapisu obrazu kontroli ruchu lotniczego i korespondencji audio”, poinformowało Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu (ATSB).

Rzecznik Royal Flying Doctor Service powiedział, że ich pilot był „więcej niż szczęśliwy, mogąc pomóc przy tej okazji”. „Cieszymy się, że samolot był w stanie bezpiecznie wylądować”, dodał.

Źródło: 7news.com.au
comments powered by Disqus