Święto 56. Bazy Lotniczej na lotnisku w Latkowie - szczegóły imprezy

Święto 56. Bazy Lotniczej na lotnisku w Latkowie (fot. 56. Baza Lotnicza)

W imieniu Dowódcy 56. Bazy Lotniczej zapraszamy na obchody Święta 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, które odbędą się 20.05.2017 r. Tego dnia odbedzie się również 5. Kujawski Piknik Śmigłowcowy. Początek o godz. 8:30.

W tym roku żołnierze 56. BLot świętować będą 54. rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce. Święto jednostki przypada na dzień 18 maja i nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców w dniu 18 maja 1963 roku. Tegoroczne obchody odbędą się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Już po raz piąty główne obchody odbędą się na lotnisku w Latkowie koło Inowrocławia. Kompleks dla zwiedzjących zostanie otwarty już o godz. 8:30. Świętowanie rozpocznie się mszą św. w intencji lotników i pracowników wojska 56. BLot w hangarze lekkim, o godzinie 10.00 odbędzie uroczysty apel, a po nim 5. Kujawski Piknik Śmigłowcowy. Tak jak w latach poprzednich będzie możliwość skorzystania z darmowych autobusów komunikacji miejskiej z napisem "LATKOWO", które będą dowozić gości na lotnisko w Latkowie.

W tym roku goście będą mieli okazję podziwiać w powietrzu w pokazach pilotażu Zespół Akrobacyjny "Orlik", samoloty F-16 "Jastrząb", MiG-29 i Su-22, a także śmigłowce Mi-24, SW-4 "Puszczyk oraz W3-WARM "Anakonda" – pokaz ratownictwa morskiego. Pokaz odbędzie się w godzinach 12:00-14:00.

Sympatycy lotnictwa, którzy tego dnia przybędą na lotnisko w Latkowie będą mogli zobaczyć również na wystawie statycznej statki powietrzne polskie i zagraniczne oraz sprzęt bojowy wojsk lądowych.

Święto 56. Bazy Lotniczej bedzie również okazją do świętowania okrągłej 50. rocznicy wprowadzenia śmigłowca Mi-2 do służby w Siłach Zbrojnych.

Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Jako, że formuła pikniku rodzinnego zobowiązuje, centralnym miejscem będzie scena, na której będzie można zobaczyć występy zespołów muzycznych i tanecznych. Przed sceną zaś zabawy i konkursy dla dzieci.


W tym roku piknik odbywa się pod hasłem przewodnim"50-lecie służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych RP", ponieważ ponad 50 lat temu, w dniu 29.12.1966 r. na stan 47. Pułku lotnictwa łącznikowo-sanitarnego w Modlinie przyjęty został pierwszy śmigłowiec Mi-2 o numerze seryjnym 520101086. Zatem okrągła rocznica wypadła 2 dni przed Sylwestrem ubiegłego roku, ale to słaby czas na świętowanie w powietrzu, więc postanowiono w tym roku świętować tę znaczącą dla lotnictwa śmigłowcowego SZ RP rocznicę.


Z tej okazji przygotowany został projekt malowania okazjonalnego śmigłowca Mi-2 z Bazy (egzemplarz latający). Głównym zamiarem było widoczne i namacalne uczczenie okrągłego jubileuszu50-lecia służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt malowania wiąże historię z teraźniejszością – do połowy kadłuba występuje malowanie kamuflażowe, które śmigłowiec posiadał jeszcze do końca ubiegłego wieku, od połowy kadłuba nowe jednolite ciemnozielone malowanie stosowane obecnie na większości śmigłowców lotnictwa SZ RP.

Obydwa wzory malowań rozdziela stylizowana postać greckiego wojownika – hoplity,  z uwagi na fakt nadania śmigłowcowi Mi-2 przez NATO w czasie „zimnej wojny” nazwy kodowej „HOPLITE”, pod którym to określeniem śmigłowiec Mi-2 znany jest szerokiej rzeszy miłośników lotnictwa na całym świecie. Namalowany hoplita trzyma w ręce tarczę, która jest jednocześnie godłem 50-lecia służby w lotnictwie SZ RP śmigłowców Mi-2 (po lewej stronie kadłuba napisy w języku polskim, po prawej analogiczne napisy w języku angielskim). Śmigłowiec w przedstawionym malowaniu będzie z jednej strony ozdobą wszelkich pokazów lotniczych, z drugiej strony dzięki olbrzymiej ilości zdjęć i filmów umieszczanych w mediach/Internecie będzie niezbitym dowodem niezawodności i długowieczności konstrukcji oraz setek tysięcy godzin i niezliczonej ilości zadań wykonanych w lotnictwie SZ RP w ciągu ostatnich 50-ciu lat.


Pomysł wykonania jakiegokolwiek malowania śmigłowca z okazji 50-lecia pojawił się w głowie mjr pil. Marcinie Sieradzkiego w zeszłym roku, ideę, by nanieść ww. hoplitę zaproponował Dowódca Bazy płk Zbigniew MUSIAŁ, natomiast autorem malowania, jak również jego wykonawcą jest Pan Filip JERECZEK-BAMBROWICZ, który to dzieło wykonał osobiście we współpracy z personelem Grupy Obsługi Technicznej 56. BLot.

No i oczywiście należy wspomnieć, że gdyby nie Leonardo, to malowanie pewnie by nie powstało, ponieważ ta właśnie firma, będąca właścicielem zakładów PZL Świdnik, które wyprodukowały śmigłowców Mi-2 ponad 5400 sztuk, zaoferowała swoją pomoc i będąc nota bene spadkobiercą bogatych tradycji polskiego przemysłu śmigłowcowego, przekazała nieodpłatnie zestaw profesjonalnych farb i akcesoriów do wykonania malowania.

Źródło: 56 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus