Pokazy lotnicze podczas Phalsbourg Airshow

49. Baza Lotnicza na  pokazach lotniczych podczas Phalsbourg Airshow

W dniach 14-15.06.2014 r. śmigłowiec z 49. Bazy Lotniczej uczestniczył w pokazach lotniczych Phalsbourg Airshow zorganizowanych z okazji 60-lecia 1. pułku śmigłowców bojowych Phalsbourg.

Na zaproszenie 1er régiment d'hélicoptères de combat Phalsbourg we Francji (1. Pułk Śmigłowców Bojowych) w pokazach lotniczych udział wzięły dwa polskie śmigłowce - Mi-24 (z 49. Bazy Lotniczej Pruszcz Gdański) i Mi-17 (z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki).

Zorganizowana impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Szacuje się, że pokazy obejrzało ok. 20 tysięcy widzów. Tak dużą popularność Phalsbourg Airshow zawdzięcza bardzo dużemu szacunkowi, jakim cieszy się wojsko w Alzacji.

Poza polskimi śmigłowcami na zaproszenie organizatorów przyleciały między innymi  Bo-105 i Cobra (z floty Red Bull) z Austrii, A109 z Belgii, pokazowy Apache z Holandii, Dauphin (policyjny), Bo-105 i Tiger z Niemiec, Cougar ze Szwajcarii oraz cywilna Gazelle z Wielkiej Brytanii.

Jak wspomina por. Wioletta Piecewicz: "Pokaz Bolkova czyli Bo105 (red bull) był zaprzeczeniem praw grawitacji i fizyki. Oglądając ich pokaz miało się wrażenie, że to model latający zdalnie sterowany, a nie maszyna z człowiekiem i jego ograniczeniami".

Z wojskowych statków powietrznych najlepszy pokaz dali Szwajcarzy. Ich śmigłowiec Cougar to ogromna maszyna, która mimo swoich gabarytów jest bardzo manewrowa i ma ogromny zapas mocy. Piloci kręcili wspaniałe pętle i beczki. Na dużą uwagę zasużyli również piloci niemieckich Tiger i holenderskich Apache.

Przed fancuską publicznością na śmigłowcu Mi-24 zaprezentowali się piloci 49. Bazy Lotniczej:

- kpt. pil. Krzysztof KOCZEWSKI,
- kpt. pil. Rafał KŁĘBEK.

Podczas pokazów nie mogło zabraknąć również zabawek "dla dużych chłopców" i nie tylko - wystawiło się Porshe (Boxter w różnych wersjach) i Harley Davidson.

Nasi przedstawiciele podczas wizyty we Francji mieli okazję zwiedzić Strasbourg i urokliwe miasteczko Sarrebourg, w okolicy którego mieszkali.

Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że 1. Pułk Śmigłowców Bojowych z Phalsbourg wyposażony jest w śmigłowce Gazelle, Puma i Cougar. Jednostka posiada duże doświadczenie. Brała udział w wielu operacjach militarnych i humanitarnych, m.in. w Afryce i państwach byłej Jugosławii, a jeszcze do niedawna współpracowała z 49. pułkiem śmigłowców bojowych w ramach wymiany doświadczeń.Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus