Lot pożegnalny płk dypl. pil. Adama Trzeciaka

Lot pożegnalny płk. dypl. pil. Adama Trzeciaka (fot. 49. BLot)

W dniu 11.02.2016 r. na lotnisku Pruszcz Gdański miało miejsce kolejne pożegnanie pilota z lotnictwem wojskowym.

Było to o tyle ważne wydarzenie, że za sterami śmigłowca Mi-2 o numerach bocznych 3226 w swojej macierzystej jednostce po raz ostatni zasiadł jej były dowódca, aktualnie pełniący służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako Szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego, płk dypl. pil. Adam Trzeciak. Swoją karierę wojskową rozpoczął  wstępując do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1980 roku.

Zawodową służbę rozpoczął od objęcia stanowiska starszego pilota w strukturach 49. Pułku Lotnictwa Wojsk Lotniczych w Pruszczu Gdańskim (1981 – 84). Kolejnymi etapami rozwoju kariery wojskowej płk dypl. pil. Adama Trzeciaka było zajmowanie stanowisk: dowódcy klucza i dowódcy eskadry w strukturach 49. Pułku Śmigłowców Bojowych (1984 – 91). Następnie swoje żołnierskie doświadczenie zdobywał i wzbogacał pełniąc obowiązki starszego oficera oraz specjalisty Zarządu X Szkolenia Bojowego oraz Wojskowego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (1994 – 98). Był też wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie (1998 – 2007). W latach 2007 – 2011 płk dypl. pil. Adam Trzeciak dowodził 49. Pułkiem Śmigłowców Bojowych. W tym czasie służył również (2009) jako dowódca Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w PKW Afganistan. Po przeformowaniu 49. pśb w 49. BLot, płk dypl. pil. Adam Trzeciak został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie, a obecnie funkcję tą pełni w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił  Zbrojnych. Swoją wiedzę poszerzał na studiach dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, oraz na specjalistycznych kursach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

 

Lot pożegnalny odbył się zgodnie z ceremoniałem lotniczym. Płk dypl. pil. Adam Trzeciak na płytę lotniska przybył w towarzystwie Inspektora Sił Powietrznych gen. bryg. Tomasza Drewniaka. Meldunek przełożonemu złożył Dowódca 49. Bazy Lotniczej płk dypl. pil. Piotr Saniuk.

 

Następnie płk dypl. pil. Adam Trzeciak w asyście Szefa Szkolenia 1. BLWL ppłk pil. Krzysztofa Zwolińskiego udał się do śmigłowca, aby wykonać swój ostatni lot w Siłach Zbrojnych RP. W czasie lotu kończący karierę w lotnictwie wojskowym pilot drogą radiową podziękował służbom zabezpieczenia lotów za wieloletnią wzorową współpracę.

Po wylądowaniu i opuszczeniu śmigłowca nastąpiło symboliczne pożegnanie z nim poprzez położenie dłoni pilota na kadłubie śmigłowca. Następnie już na płycie lotniska podziękowania oraz życzenia zasłużonemu pilotowi złożył jego przełożony gen. bryg. Tomasz Drewniak oraz dowódca 49. Bazy Lotniczej płk dypl. pil. Piotr Saniuk. Swoją obecność w tej podniosłej chwili zaznaczyli również młodzi piloci z Grupy Działań Lotniczych, którzy symbolicznym bukietem kwiatów podziękowali byłemu dowódcy za wiedzę i doświadczenie które im przekazywał. Głos zabrał również kończący służbę pilot, który z niemałym wzruszeniem, w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za lata wspólnej służby. Uroczystość zakończyło odegranie Marszu Lotników.

Za wzorowy przebieg służby płk dypl. pil. Adam Trzeciak był wielokrotnie wyróżniany m. in.: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę czy też Kordzikiem Honorowym SZRP z orłem Sił Powietrznych.

Płk dypl. pil. Adam Trzeciak w powietrzu spędził ponad 2465 godzin, w tym na śmigłowcu Mi-2 2320 godz., na Mi-24 20 godz. oraz na W-3 34 godz.

Sekcja Wychowawcza 49. BLot


Ze względu na masowo pojawiające się komentarze, które naruszają regulamin forum dlapilota.pl, możliwość komentowania pod powyższym artykułem została wyłączona. Numery IP z których dalej będą się pojawiały podobne wpisy zostaną zablokowane. Redakcja.

Źródło: 49. Baza Lotnicza