Uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie w Łasku

F-16 kołuje do startu

W ubiegły czwartek uczniowie klas II i IV specjalności: technik mechanik lotniczy i technik awionik wraz z opiekunami zwiedzali 32 BLT w Łasku.

Na godzinę 9.00 planowano w Łasku rozpoczęcie lotów na samolotach F-16. Stanęliśmy w pobliżu drogi kołowania i tuż przed godz. 9-tą tuż obok nas przekołowały pierwsze 2 F-16. Było hasło można robić zdjęcia i pozdrawiać pilotów. Piloci również pozdrawiali nas machając ręką i lekko pochylając samoloty.

Śmigłowiec Mi-2

Punktualnie o 9-tej wystartowały F-16. Zaobserwowaliśmy że, pierwszy samolot wystartował na dopalaczu i jego start był krótszy niż drugiego samolotu, który nie użył dopalacza.

Podczas pobytu na lotnisku w Łasku swoim doświadczeniem lotniczym dzielił się z nami były dowódca jednostki wojskowej w Łasku płk Józef Laszczak. Po starcie samoloty zaraz znikały w chmurach. Z płk Laszczakiem oceniliśmy podstawę chmur na około 200m.

Po starcie wszystkich zaplanowanych samolotów zaprosili nas do siebie strażacy z Lotniskowej Straży Pożarnej. Strażacy pokazali nam swoje wozy strażackie w raz z ich wyposażeniem. Strażacy zrobili również dla nas pokaz użycia działek wodnych.


Uczniowie przy samolocie TS-11 Iskra

Od strażaków pojechaliśmy do Grupy Archeo Łask. Grupa ta odnowiła i opiekuje się samolotami już historycznymi takimi jak:

1. Su-22M4
2. Lim–2
3. MiG-21PF
4. MiG-23MF
5. MiG-29A
6. PZL I-22 Iryda
7. TS – 11 Iskra
8. PZL I-22 Iryda
9. PZL-130 Orlik
10. Śmigłowiec Mi-2

Przedstawiciele Grupy Archeo Łask pozwolili nam wejść do kabiny MiG-21PF i TS-11 Iskra oraz do śmigłowca Mi-2.

Dla większości z uczniów II klasy był to pierwszy kontakt z samolotem w życiu. Następnie przeszliśmy do hangaru gdzie na pracach stały 2 F-16. Mogliśmy z bliska zobaczyć nasze jastrzębie i zajrzeć do kabiny tych samolotów. Ale nie mogliśmy robić zdjęć. Uczniowie zadawali dużo pytań naszym opiekunom dotyczących zwiedzanych samolotów jak również możliwości pracy jako mechanik lotniczy w wojsku.

Na tym nasza wizyta w 32 Bazie lotnictwa Taktycznego w Łasku zakończyła się. MB 

Źródło: 32 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus