Dyżur bojowy

Dyżur bojowy

W dniach 8-9 marca br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się certyfikacja wydzielonych sił i środków bazy do gotowości do pełnienia dyżuru bojowego.

Certyfikacja jest to uzyskanie uprawnień do wykonywania określonych zadań. W dniach 8-9 marca br. certyfikujący zespół z Dowództwa Operacyjnego SZ dokonał sprawdzenia dokumentów, sprzętu, wyposażenia, wiedzy, praktycznego wykonania zadań w powietrzu oraz gotowości do wykonywania misji AirPolicing w systemie NATINADS.

W trakcie certyfikacji wykonano misje, podczas których przechwycono (dokonano identyfikacji oraz eskortowano na wyznaczone lotnisko)"cywilny" i wojskowy statek powietrzny.

Uzyskanie certyfikacji do pełnienia dyżurów bojowych jest zwieńczeniem wysiłku personelu całej bazy, zaszczytem, ale przede wszystkim ogromną odpowiedzialnością. Obowiązki te pełnić będziemy od czerwca, dołączając tym samym do załóg samolotów F-16 z 32. BLT w Łasku oraz MiG'ów-29, z którymi wymiennie pełnić będziemy dyżur bojowy.

Certyfikacja dyżuru bojowego była ćwiczeniem 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, którego kierownikiem był Zastępca Dowódcy 2.SLT, płk pil. Rościsław STEPANIUK.

Pełnienie dyżurów bojowych będzie kolejnym zadaniem realizowanym przez 31. BLT. W tym roku we wrześniu wydzielone siły i środki bazy staną przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest FORCEVAL. W ubiegłym roku odbył się pierwszy etap - STARTASSESS - oceniony przez międzynarodowych inspektorów TACEVAL, jako jeden z najlepiej przygotowanych w ostatnim czasie.

por. Joanna Pieńkowska

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus