Współpraca lotników oczami amerykańskich sojuszników
Zakończył się pobyt pododdziału Aviation Detachment 4, który w dniach 14-25 października prowadził wspólne z 33. Bazą Lotnictwa Transportowego szkolenie w wykonywaniu zadań lotnictwa transportowego na samolotach C-130 Hercules.
Oto, jak naszą współpracę widzą swoimi oczami nasi amerykańscy sojusznicy (tekst przygotowany przez służbę prasową 52nd Fighter Wing I przetłumaczony przez ambasadę USA):
Polskie Siły Zbrojne oraz Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych na wspólnych, pierwszych w Europie, ćwiczeniach zrzutów zasobników z zastosowaniem systemu JPADS (Joint Precision Air Drop System) wykorzystującego sygnały satelitarne systemu pozycjonowania GPS.
W ramach dwustronnej współpracy Siły Powietrzne USA z sukcesem zakończyły ćwiczenia zrzutów zasobników w systemie JPADS w strefie odpowiedzialności EUCOM. Ćwiczenia odbywały się w ramach (kolejnej) rotacji pododdziału lotniczego, który w dniach 14-25 października przebywał w polskiej bazie lotnictwa transportowego w Powidzu. System JPADS zapewnia szybką i precyzyjną dostawę zasobników bez konieczności użycia transportu naziemnego. "System JPAD jest ważny dla przeprowadzenia zarówno operacji humanitarnych oraz działań bojowych" - powiedział dowódca pododdziału lotniczego w Polsce major Matthew Spears. –„System ten zapewnia precyzyjny zrzut, dzięki czemu wzrasta szansa powodzenia operacji" - dodał. „Z uwagi na ograniczenia zakresu oraz brak dostępności w innych europejskich lokalizacjach, są to pierwsze tego typu ćwiczenia w Europie" - powiedział maj. Spears - "To dzięki takim właśnie szkoleniom USA i Polska kontynuują zacieśnianie partnerstwa”.
„Sukces pierwszych w Polsce zrzutów zasobników w systemie JPADS był możliwy dzięki zaangażowaniu strony polskiej w szkolenia w ramach rotacji" powiedział maj. Spears. Dowódca eskadry C-130E Polskich Sił Powietrznych ppłk Krzysztof Szymaniec powiedział, iż: …”jest to doskonały przykład współpracy między amerykańskim i polskimi siłami powietrznymi. Jestem bardzo dumny, że Polska jest pierwszym krajem, który mógł przeprowadzić ze stroną amerykańską tego typu ćwiczenia" – dodał ppłk Szymaniec. Podczas ćwiczeń zrzutów, zarówno jednostki amerykańskie jak i polskie połączyły wysiłki w celu osiągnięcia sukcesu misji. Polskie wojska lądowe zapewniły bezpieczną przestrzeń do ćwiczeń, a personel amerykański kontrolował strefę zrzutów oraz usuwanie zrzucanych ładunków. Podczas dwutygodniowych manewrów, amerykański pododdział rotacyjny wchodzący w skład 52. Grupy Operacyjnej 52. Skrzydła Myśliwskiego w Bazie Lotniczej w Spangdahlem w Niemczech, razem z 37th Powietrzną Eskadrą Bazy Lotniczej w Ramstein przeprowadziły szereg innych ćwiczeń, m.in. starty i lądowania na nieutwardzonej nawierzchni oraz zrzuty sprzętu i ładunków. Oprócz tego, jednostki armii amerykańskiej oraz spadochroniarzy Polskich Sił Lądowych przeprowadziły zrzuty sprzętu, ładunków oraz personelu. "To niezwykle cenne doświadczenie, że możemy pracować z naszymi polskimi odpowiednikami, gdyż zmagają się oni z tymi samymi kwestiami, co my" - powiedział kapitan Scott Vander Ploeg z 37 Powietrznej Eskadry pododdziału rotacyjnego. "Dobrze, ze możemy razem rozwiązywać te kwestie". Z kolei ppłk Szymaniec powiedział: "Rotacje dają nam okazje do wspólnego planowanie oraz przeprowadzania przelotów, nawet gdy dysponujemy innymi samolotami".
Wspólne ćwiczenia lotnicze amerykańskich lotników oraz cywilnych służby logistycznych są przeprowadzane cztery razy do roku w ramach zacieśniania współpracy obronnej, zwiększania bezpieczeństwa w regionie oraz gotowości do prowadzenia operacji sojuszniczych w NATO.
Tekst: the 52nd Fighter Wing Public Affairs/kpt. Włodzimierz Baran
Komentarze