Przejdź do treści
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego obchodziło swoje święto (fot. 3sltr.wp.mil.pl)

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego obchodziło swoje święto

W Powidzu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego przypadającego w dniu 1 czerwca. Aby ten dzień był radosny nie tylko dla nas zaprosiliśmy sąsiadów, przyjaciół i sympatyków na dzień otwartych koszar

Uroczyste obchody święta jednostki zaczęły się jednak dzień wcześniej od koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Muzycznie było...pysznie.

W piątek od 10.00 można było zwiedzać, zaglądać w zakamarki i pytać o samoloty, śmigłowce czy specjalistyczne samochody. Jednostki podległe 3. Skrzydła wystawiły swoje stoiska promocyjne. Aeroklub Koniński zaprezentował swoje samoloty, szybowce i motoszybowce. Promowały się również grupy rekonstrukcyjne, klasy mundurowe i modelarze.

O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta zbiórka dowództwa i jednostek wojskowych 3. Skrzydła. Obchody uświetnił udział Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina, Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Poznania i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Wrocławia.

„…wykonujemy loty od Alaski i Illinois w Stanach Zjednoczonych, poprzez Gruzję, Afganistan na Indiach i Nepalu kończąc. Od Norwegii czy Finlandii poprzez Bałkany, Maltę do środkowej Afryki. Wszędzie tam to lotnicy 3. Skrzydła reprezentują biało-czerwoną i nasz kraj.” – podkreślił w wystąpieniu dowódca 3. Skrzydła gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak. - „Nasza działalność ma bezpośredni wpływ na postrzeganie Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. Przyczyniły się do tego loty z pomocą humanitarną do Iraku i Libii, oraz ostatnio zakończona misja pomocy dla ogarniętego chaosem po trzęsieniu ziemi Nepalu. Była to - po żołniersku mówiąc – dobra robota. Na przestrzeni ostatniego roku wykonaliśmy równie dobrą robotę ewakuując polskie ambasady w Libii i Iraku, polskich obywateli z Donbasu na Ukrainie, czy turystów poszkodowanych w zamachu terrorystycznym w Tunisie. To przykłady działań, które budują zaufanie obywateli do własnej armii i najlepiej świadczą o naszym potencjale i umiejętnościach, jakie osiągnęliśmy jako lotnicy i żołnierze.” – dodał gen Jemielniak.

Dowódca wręczył żołnierzom i pracownikom wojska z okazji święta  wyróżnienia i nagrody. Rozkazem Pana Generała Oznakę tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz RP - III stopnia otrzymali: ppłk Robert Dudzic, ppłk Jacek Bojaryn, ppłk Witold Zakrzewski, ppłk Mariusz Konopa, mjr Sławomir Będkowski, mjr Sławomir Kuchciński, mjr Jacek Pradelok, mjr Ireneusz Kamiński, mjr Piotr Boruta, kpt. Krzysztof Bugno.

Również generał Jemielniak został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego”, który wręczyli mu: Starosta Powiatu Mariusz Roga i Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Jastrząb, a także Odznaką Pamiątkową Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej którą otrzymał z rąk Senatora RP Piotra Chojnackiego i przedstawicieli Szwadronu. Jednym z istotniejszych punktów uroczystości było podpisanie przez gen. Jemielniaka i Starostę Roga porozumienia o współpracy między Dowództwem 3. Skrzydła, a Powiatem Słupeckim.

Oficjalne obchody święta 3. SLTr zakończyła defilada pododdziałów jednostek wojskowych Skrzydła, grup rekonstrukcyjnych i historycznych oraz współczesnych pojazdów wojskowych. Kolumnę zamykał niezwykle widowiskowy Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej.

Piątek, 29 maja okazał się być dniem pełnego sukcesu i tylko jednej porażki. Pogoda i goście – dopisali znakomicie. Ci ostatni tak bardzo, że już z daleka zakorkowały się wszystkie nieliczne drogi prowadzące na lotnisko. Pomimo odpowiednio dużej ilości miejsc parkingowych na lotnisku i sprawnego kierowania ruchem samochodowym nie udało się zwiększyć przepustowości lokalnych dróg i nawet sami żołnierze mieli problemy z dotarciem na lotnisko – tak duże były kolejki oczekujących na wjazd. Mamy jednak nadzieję, że niedogodność ta została zrekompensowana na płycie lotniska.

Galeria zdjęć

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran

FacebookTwitterWykop

Nasze strony