Przejdź do treści
Pomnik "Chwała Lotnikom Polskim" (fot. sslwrp.pl)
Źródło artykułu

Projekt pomnika "Chwała Lotnikom Polskim"

Pomnik "„Chwała Lotnikom Polskim”" będzie posadowiony w 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Autorem projektu jest architekt Piotr Kudelski, a konsultantami są: Prezes ZG Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej gen. dyw. pil. Franciszek Macioła i prezes Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego SSLW RP gen. bryg. pil. Roman Harmoza. 

Idea powstania pomnika

Pomnik ma upamiętniać wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny, nie tylko poległych na podniebnych polach bitew w czasie działań bojowych, ale również tych, którzy zginęli pełniąc żołnierską służbę w czasie pokoju w kraju i za granicą. Także wszystkich innych, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i społeczeństwa, zostali powołani do „Niebieskiej Eskadry”. Bez względu na okres, wydarzenia historyczne, miejsce na świecie czy indywidualne zasługi.

Naszą narodową tradycją jest otaczanie wielkim szacunkiem i pamięcią obrońców Ojczyzny – tak było w przeszłości i tak powinno być i teraz. Dla nas Polaków, a szczególnie braci lotniczej, symbole mają wielkie znaczenie, dlatego tak ważne jest uczczenie pamięci poległych lotników polskich.

Akt ten – budowa pomnika – to nasz wspólny, moralny i żołnierski obowiązek wobec tych, którzy na trwale wpisani zostali w historię lotnictwa.

Zbliżające się stulecie polskiego lotnictwa wojskowego, przypadające w 2018 roku, jest doskonałą, jedyną i niepowtarzalną okazją dla uhonorowania osiągnięć polskich pilotów na przestrzeni wieku. Jego wymiernym wyrazem będzie prezentowany pomnik, który zamierzamy odsłonić w 2018 roku.

Lokalizacja i krótki opis

Pomnik o wysokości 9 m i długości 12 m zlokalizowany jest w przeznaczonej na ten cel kwaterze nr G II Cmentarza Wojskowego na Powązkach, na działce o powierzchni około 52 m2. Obiekt ma charakter symbolicznej kwatery bez pochówku i jest interpretacją dziecięcej zabawki „samolociku z papieru” umieszczonego na pasie startowym, który dla zwiększenia ekspresji obiektu podrywa się do góry tworząc cokół pomnika i którego wysokość płynnie narasta od 0 cm do 110 cm. Główny element pomnika, dziecięca zabawka z papieru w kształcie samolotu, zachowuje jego proporcje wywodzące się z pierwotnego materiału, z którego został wykonany – format papieru A4.

Stalowy „samolocik” wykonany z 2,5 cm blachy stalowej malowanej na kolor srebrny ma  wysokość 7,90 m, a szerokość podstawy około 3 m. Na lewym „skrzydle samolociku” – elewacji frontowej umieszczona została szachownica lotnicza 400x400 mm w kolorach białoczerwonych wykonana metodą nalepienia i polakierowania. Na prawym „skrzydle samolociku” elewacji tylnej umieszczony tekst „Marsza Lotników Polskich” wykonany metodą nalepienia i polakierowania. Kolor ciemnoszary – antracytowy.

Cokół z betonu architektonicznego – symboliczny „pas startowy” – żelbetowy, prefabrykowany z 24 elementów o długości 125 cm i szerokości około 90 cm. Wysokość tych elementów płynnie narasta od 0 cm do 110 cm. Szerokość cokołu wynosi 250 cm. Szerokość jednego elementu wynosi 125 cm. Główny napis „Chwała Lotnikom Polskim” wykonany ze stali nierdzewnej oksydowanej. Orzeł lotniczy – wykonany ze stali nierdzewnej oksydowanej. Napisy rocznicowe 1918-2018 – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej. Gapa lotnicza, odznaka lotników – wykonana ze stali nierdzewnej oksydowanej. Godło Aeroklubu – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej. Godło LOT – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej. Godło PZL – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej. Napisy u podstawy „pasa startowego” – fundatorzy – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej. Oświetlenie solarne cokołu – „pasa startowego – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.

Zagospodarowanie terenu zakłada przesadzenie istniejącego drzewa, zabudowę całej kwatery, prefabrykowanym symbolicznym „pasem startowym” 2,5 x 12 m i płytami chodnikowymi 50 x 50 cm. Zmiana ułożenia istniejących płyt chodnikowych na odcinkach alejek przylegających bezpośrednio do symbolicznej kwatery ma na celu zbudowanie właściwej wielkości tła dla pomnika. W zakresie instalacji oświetlenia budowli przewidziano iluminację przy pomocy oświetlenia solarnego.

Wyraz artystyczny

Idea pomnika według interpretacji autora opiera się na odwołaniu do dziecięcych marzeń chłopca o byciu lotnikiem, czego wyrazem i symbolem staje się papierowa zabawka – „samolocik”. Celem działań autora było zwrócenie uwagi odbiorców i „świata” na tą najpiękniejszą i najważniejszą cechę  charakteryzującą Lotnictwo Polskie i Ludzi z nim związanych.

Upamiętnienie nie musi odnosić się do walk, męczeństwa i martyrologii. Upamiętnienie może być radością, spełnionym marzeniem i siłą, płynącą z tych przeżyć – chociaż ma miejsce na cmentarzu.

Uroczyste odsłonięcie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przez Prezydenta RP zaplanowano podczas VII Światowego Zjazdu Lotników Polskich, z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego w dniu 28.08.2018 r.

Komitet Budowy Pomnika liczy także na wsparcie szerokiej rzeszy lotników i zwraca się o pomoc przy budowie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” i wsparcie budżetu wpłatą na konto numer: 40 2030 0045 1110 0000 0429 0180 (dla wpłat PLN) i 45 2030 0045 3110 0000 0037 3140 (dla wpłat EUR), w tytule: budowa pomnika

Z wyrazami szacunku
Lotnicy Polscy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony