Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tegoroczna edycja "Tactical Leadership Programme" dobiega końca

W dniach 05 – 30 listopada br. jednostki 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego biorą udział w prestiżowym szkoleniu lotniczym pod nazwą Tactical Leadership Programme. Szkolenie odbywa się w hiszpańskiej bazie Albacete.

Międzynarodowy charakter szkolenia, który towarzyszy polskim załogom F-16 od kilku lat pozwala na wykonywanie misji w dużych ugrupowaniach lotniczych. Pozwala na doskonalenie umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki.

Uczestnictwo w szkoleniu wielu statków powietrznych o różnych możliwościach i przeznaczeniu sprzyja doskonaleniu interoperacyjności sił powietrznych państw NATO m.in. poprzez wymianę doświadczeń, prezentowanie własnych możliwości i ograniczeń czy sprawdzanie nowych koncepcji taktycznych.

W ramach programu szkolenia lotniczego polskich załóg samolotów wielozadaniowych F-16 w Albacete, wykonuje się misje ofensywne typu OCA (Offensive Counter Air), AI (Air Interdiction -izolacja lotnicza), SWEEP(wymiatanie), DT AI, COMAO (Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna), QRA (Quick Reaction Allert - poderwanie pary dyżurnej), czy defensywne typu DCA (Defensive Counter Air) oraz ATTACK OPS (uderzenie na wyznaczone cele o znaczeniu operacyjnym).

Dotychczasowy nalot jakie osiągnęli piloci F-16 w tej edycji szkolenia to ponad 25 misji z 62 godzinnym nalotem ogólnym (dane z dnia 23.11.2012).

Ponad 60 – osobowy komponent lotniczy wróci do krzesińskiej bazy w piątek, tj. 30 listopada br.
 



Szkolenie realizowane w ramach TLP jest zintegrowanym szkoleniem taktycznym, mającym na celu przygotowanie załóg latających oraz zespołów wsparcia (planowania) do wykonywania zadań w komponencie lotniczym podczas realizacji operacji NATO.

Tactical Leadership Programme to najtrudniejsza ale i najbardziej prestiżowa „szkoła lotnictwa". M.in. ze względu na warunki pogodowe przeniesiona z miejscowości Florennes (z Belgii) do Hiszpanii w roku 2010. Ta międzynarodowe organizacja, z założenia powołana jest do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych.

Wykorzystuje doktrynę NATO, nie należąc ani do jej struktur ani do hiszpańskich Sił Powietrznych. Obecnie TLP tworzy i finansuje kilkanaście państw członkowskich - Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Państwa te ponoszą koszty finansowe funkcjonowania i kolektywnie decydują o jego kształcie. Bo to co najistotniejsze, co jest filarem i jednocześnie siłą programu to kolektywne działanie i interoperacyjność. Polska ma status gościa i płaci za udział swoich pilotów w kursach.

Nie ulega wątpliwości, że program TLP na trwale wrósł w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi". Bierzemy w nim udział od 2009r.

oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
kpt. Marlena Bielewicz


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony