Przejdź do treści
Źródło artykułu

Planowana kolejność ugrupowań podczas defilady lotniczej Szczytu NATO

Polskie TS-11 Iskra, F-16, MiG-29, a do tego tureckie F-16, niemieckie maszyny Eurofighter Typhoon, czeskie i węgierskie Gripeny – to tylko kilka samolotów, które wezmą udział w defiladzie lotniczej w Warszawie. Podniebny pokaz jest organizowany z okazji szczytu NATO odbywającego się w stolicy Polski. Maszyny przelecą wzdłuż Wisły w piątek wieczorem.

W podniebnym pokazie będą uczestniczyć samoloty ośmiu państw: Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. – W piątek wieczorem, wzdłuż Wisły, na wysokości Wybrzeża Szczecińskiego pojawią się pierwsze maszyny. Kilkuminutowy pokaz otworzy przelot sześciu polskich samolotów TS-11 Iskra. Tuż po nich nadlecą dwa polskie i dwa tureckie F-16 – zapowiada płk Artur Goławski, członek zespołu organizującego szczyt NATO. Specjalista z MON informuje, że nad Warszawą, oprócz Iskier, pojawi się jeszcze osiem polskich Jastrzębi oraz trzy maszyny MiG-29. Nad praskim nabrzeżem przelecą także dwa niemieckie samoloty Eurofighter Typhoon, po dwa JAS-39 Gripen z Czech i Węgier oraz dwa słowackie MiG-29. Ponadto nad stolicą zaprezentują się dwa rumuńskie MiG-21 i dwa F-18 z Hiszpanii. Lotniczą defiladę zamknie przelot NATO-wskiego samolotu wczesnego ostrzegania E-3A AWACS.

Jeśli pogoda nie pokrzyżuje lotnikom planów, to samoloty wykonają przelot na wysokości od 150 do 300 m nad ziemią. Będą się poruszać z prędkością od 400 do 600 km/h.

Podczas defilady lotniczej będzie zamknięty ruch powietrzny na stołecznym lotnisku i w centrum miasta. – Loty zostaną wstrzymane na kilka minut. Termin defilady był od dawna uzgadniany z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, dlatego nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem – wyjaśnia płk Goławski.

Ograniczenia ruchu lotniczego w stolicy będą jednak trwały dłużej niż sama defilada. PAŻP, na wniosek Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wprowadziła wiele obostrzeń dotyczących korzystania z przestrzeni powietrznej przed szczytem i w jego trakcie – od 6 aż do 10 lipca 2016 roku (podobnie będzie w Krakowie i okolicach miasta podczas Światowych Dni Młodzieży). Jak już informowaliśmy, w tym czasie będzie zamknięta przestrzeń powietrzna w promieniu 100 km od stolicy. Ograniczenia dotkną właścicieli małych samolotów, aeroklubów i mniejszych lotnisk. Całkowicie jest zakazane używanie dronów, motolotni, paralotni i balonów. Obostrzenia nie wpłyną natomiast na pasażerski ruch lotniczy ani pracę lotniskowego pogotowia ratunkowego, śmigłowców policyjnych i innych służb.

Do nadzoru przestrzeni powietrznej będą skierowane patrole myśliwskie oraz wojskowe śmigłowce. Nad stolicą pojawią się samoloty wczesnego ostrzegania AWACS.

Podobne ograniczenia wprowadzano w Warszawie, by zapewnić bezpieczeństwo np. podczas mistrzostw Europy w piłkę nożną w 2012 roku.

Planowana kolejność ugrupowań:

1. Samoloty: 6xTS-11 Iskra
2. Samoloty: 2xF-16 (Polska) + 2xF-16 (Turcja).
3. Samoloty: 1xF-16 (Polska) + 2xEF-2000 (Niemcy).
4. Samoloty: 1xF-16 (Polska) + 2xJAS-39 (Węgry).
5. Samoloty: 1xF-16 (Polska) + 2xJAS-39 (Czechy).
6. Samoloty: 1xF-16 (Polska)
7. Samoloty: 1xF-16 (Polska) + 2xF-18 (Hiszpania).
8. Samoloty: 2xMiG-29 (Polska) + 2xMiG-21 (Rumunia).
9. Samoloty: 1xMiG-29 (Polska) + 2xMiG-29 (Słowacja).
10. Samolot: E-3A AWACS (NAEW&C FC).

Magdalena Kowalska-Sendek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony