Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Jasionce zakończyły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings

Światowi liderzy przemysłu lotniczego z prawie 200 firm z 25 krajów - uczestniczyło w zakończonych w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) targach Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Najważniejszym celem targów była integracja środowiska lotniczego.

Do Jasionki przyjechali przedstawiciele największych firm z branży lotniczej na świecie. Wśród nich były takie koncerny jak Pratt&Whitney, Lockheed Martin, Airbus czy Safran. Organizatorami imprezy, która trwała od wtorku, była firma ABE Advanced Business Events, która jest europejskim liderem w organizacji spotkań biznesowych oraz województwo podkarpackie.

W ramach targów odbyło się kilka seminariów, ale główną część imprezy stanowiły bezpośrednie spotkania BtoB, na których liderzy przemysłu lotniczego i obronnego z całego świata mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Oprócz przedsiębiorców w targach wzięli udział także przedstawiciele placówek dyplomatycznych Indii, Norwegii i Kanady. Obecni byli również reprezentanci regionów i klastrów związanych z branżą lotniczą, którzy przyjechali m.in. z francuskiej Oksytanii i Nowej Akwitanii, niemieckiej Bawarii, włoskiej Apulii i hiszpańskiej Andaluzji.

Podsumowując targi marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że była to kluczowa impreza lotnicza nie tylko w skali Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej.

„Naszym głównym celem przy organizacji tego wydarzenia było ukazanie możliwości i potencjału podkarpackich firm z branży lotniczej, promocja tej dziedziny przemysłu oraz stworzenie okazji do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i wzmocnienia już istniejących, aby zdynamizować produkcję lotniczą i wzmocnić naszą pozycję na tym rynku. Jestem przekonany, że to nam się udało” - zaznaczył.

Natomiast dyrektor departamentu promocji i współpracy gospodarczej podkarpackiego urzędu marszałkowskiego Maciej Jaskot podkreślił, że na targach odbyło się prawie dwa tys. spotkań z udziałem przedstawicieli prawie 200 firm z niemal 25 krajów.

„Był to niezwykle owocny czas dla tych firm. Rozmawialiśmy z naszymi gości, którzy bardzo pozytywnie ocenili nasz region, jako miejsce do spotkań i nowych kontaktów, ale też i inwestycji. Wierzymy mocno, że kolejna edycja przyniesie jeszcze lepsze rezultaty” - dodał.

Targi rozpoczęły się we wtorek i otworzył je m.in. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że przemysł lotniczy w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie. Zaznaczył, że jednym z priorytetów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest inteligentna reindustrializacja i zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki, w tym przemysłu lotniczego.

W czasie targów województwo podkarpackie podpisało również umowę o przystąpieniu do Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS.

Zdaniem marszałka Ortyla, rozwój sektora kosmicznego jest kolejnym krokiem rozwoju całego regionu. „Musimy dbać o rozwój przemysłu motoryzacyjnego czy lotniczego, ale sektor kosmiczny jest kolejnym krokiem i etapem rozwoju. Jest to przemysł bardzo wymagający, ale nasze firmy w tym zakresie mają już doświadczenia” - mówił.

Stowarzyszenie NEREUS powstało 18 grudnia 2007 r. na spotkaniu w Tuluzie. Wówczas 23 regiony UE podpisało Kartę Polityczną w sprawie utworzenia i wdrożenia NEREUS - Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne.

Głównym celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie regionów przy opracowywaniu programów kosmicznych oraz wspólne projekty i inicjatywy. Sieć promuje także europejską branże lotniczą i kosmiczną. Kolejnym zadaniem sieci jest również rozwijanie rynków usług kosmicznych. Stowarzyszenie gromadzi także informacje na temat dostępnych źródeł finansowania projektów dotyczących technologii kosmicznej. (PAP)

huk/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony