Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wielki jubileusz wielkiego lotu

W dniu 6 kwietnia 2011 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana "Wielki jubileusz wielkiego lotu". Została ona zorganizowana przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego UP oraz fundację "Russkij Mir" w związku z półwieczem pierwszego lotu kosmicznego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowej akcji "Pierwszy w kosmosie", której celem jest upamiętnienie dokonań pierwszego człowieka, który odbył podróż w przestrzeni kosmicznej. Był nim radziecki pilot Jurij Gagarin, który na pokładzie statku kosmicznego Wostok okrążył ziemię 12 kwietnia 1961 roku.

W wypełnionej po brzegi Auli im. Wincentego Danka miały miejsce obrady, które rozpoczął Rektor UP Prof. dr hab. Michał Śliwa. Wśród prelegentów szczególne zainteresowanie publiczności wzbudziły wystąpienia zaproszonych kosmonautów: Rosjanina gen. Musy Manarowa i Polaka gen. bryg. pil. Mirosława Hermaszewskiego. Manarow w kosmosie spędził łącznie aż 541 dni, a w trakcie swych misji zajmował się tam m. in. fotografowaniem ziemi z przestrzeni kosmicznej. Generał Hermaszewski jest jak do tej pory jedynym obywatelem polskim, który należy do elitarnego grona kosmonautów. Ich liczba przekroczyła już 500 osób, a reprezentują oni ponad 30 państw. W drugiej części obrad wstąpili: prof. dr hab. Jerzy Kreiner, który omawiał związki kosmonautyki z astronomią, Waldemar Zwirzchlejski, związany z magazynem "Lotnictwo" mówił na temat radzieckich i rosyjskich załogowych statkach kosmicznych a mgr Jacek Kruk opowiedział o wizycie J. Gagarina w Polsce w lipcu 1961 roku.

Wśród osób wyróżnionych za zaangażowanie w organizację konferencji, Fundacja "Russkij Mir" wyróżniła m. in. Krzysztofa Radwana, Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Konferencji towarzyszyły prezentacje filmowe, wystawa książek i czasopism poświęconych problematyce kosmicznej a także fotografii związanych z rosyjską kosmonautyką i prac dzieciaci przedszkolnych zainspirowanych tematyką kosmiczną.

Wśród dodatkowych atrakcji znalazła się wystawa składająca się z pamiątek generała Mirosława Hermaszewskiego, udostępnionych organizatorom przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Udostępniono: mundur lotniczy z czapką, hełm pilota samolotów odrzutowych, kamerę filmową i racje żywnościowe z kosmosu, oraz proporczyk z kombinezonu kosmonauty. Zostały one zaprezentowane w gablocie obok wejścia do Auli im. W. Danka.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony