Przejdź do treści
Strefy wokół lotniska w Lublinie
Źródło artykułu

Nowe strefy i przestrzeń klasy D dla lotniska w Lublinie

8 października, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała zmianę AIP AIRAC AMDT 130, która zacznie obowiązywać od 15 listopada 2012 roku. Istotną dla wszystkich pilotów informacją jest uruchomienie nowego lotniska kontrolowanego w Lublinie wraz z wyznaczoną przestrzenią kontrolowaną lotniska (CTR) klasy D oraz rejonu kontrolowanego (TMA) klasy D od dolnej granicy przestrzeni TMA do wysokości FL 95. 

Jest to pierwsze w Polsce lotnisko komunikacyjne, na którym zostanie zastosowane tego typu rozwiązanie i zgodnie z oświadczeniem PAŻP, jeśli okaże się ono korzystne, to podobne przestrzenie mogą zostać wprowadzone również na innych, o małym natężeniu ruchu, lotniskach komunikacyjnych. Wybór tej mniej restrykcyjnej klasy przestrzeni w miejsce dotychczas stosowanej klasy C wynika m.in. z doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów. Obecnie w FIR Warszawa funkcjonuje przestrzeń niekontrolowana klasy G oraz przestrzeń kontrolowana klasy C. Wymagania dla klasy D są opisane w załączniku 11 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym – Służby Ruchu Lotniczego.

Poniżej porównanie klasy przestrzeni C i D:




* Jeśli bezwzględna wysokość przejściowa jest mniejsza niż 3050m (10000ft) AMSL, to zamiast 10000 ft należy stosować FL100.

Rodzaj lotu – w obu klasach dopuszcza się wykonywanie zarówno lotów IFR jak i VFR.

Zapewniana separacja (loty IFR) – w obu klasach lotom IFR zapewniana jest separacja w stosunku do lotów innych IFR.

Zapewnianie separacji (loty VFR) – w obu klasach lotom VFR zapewniana jest informacja o lotach innych VFR i na żądanie rada dla uniknięcia kolizji. W klasie „C” lotom VFR zapewniana jest także separacja w stosunku do lotów innych IFR.

Ograniczenia prędkości (loty IFR) – w klasie „C” nie stosuje się ograniczeń prędkość w stosunku do lotów IFR, natomiast w klasie „D” loty IFR nie mogą być wykonywane powyżej prędkości 250kt IAS.

Ograniczenia prędkości (loty VFR) – w obu klasach loty VFR nie mogą być wykonywane powyżej prędkości 250kt IAS.

Wymagana łączność radiowa
– w obu klasach przestrzeni powietrznej w stosunku do wszystkich lotów wymagana jest ciągła dwukierunkowa łączność radiowa.

Konieczność uzyskania zezwolenia ATC
– w obu klasach przestrzeni powietrznej w stosunku do wszystkich lotów wymagane jest uzyskanie zezwolenia kontroli ruchu lotniczego (w konkretnym przypadku TWR Lublin).

Na wszystkie loty wymagane jest złożenie planu lotu ICAO.

Wprowadzenie klasy D oznacza dla GA więcej swobody w wykorzystaniu przestrzeni kontrolowanej,  umożliwi pełniejsze wykorzystanie charakterystyki lotów VFR oraz odciąży też kontrolera, znacznie wpływając na jakość sprawowanej przez niego służby w stosunku do lotów IFR.

Za własną separację względem innego ruchu, odpowiedzialni są piloci statków powietrznych wykonujących loty zgodnie z przepisami VFR. Natomiast znajomość procedur dolotowych i odlotowych (publikacja w AIP Polska) dla lotów IFR do lotniska Lublin oraz stała dwukierunkowa łączność radiowa z kontrolerem ruchu lotniczego zapewnia bezpieczeństwo wykonywania lotów zarówno statkom powietrznym wykonującym loty IFR, jak i VFR. 

Mapy nie do użytku operacyjnego. Źródło: PAŻP

Mapy nie do użytku operacyjnego. Źródło: PAŻP

Uruchomienie w bieżącym roku kolejnego w Polsce lotniska komunikacyjnego (i stref wokół niego), może istotnie wpłynąć na jakość wykonywania operacji przez statki powietrzne segmentu general aviation na lotniskach aeroklubowych w Świdniku (EPSW) oraz Lublinie Radawcu (EPLR), a także nowo wybudowanym Porcie Lotniczym Lublin (EPLB). Celem uniknięcia nieporozumień wynikających z nieznajomości zmian w przestrzeni, zalecamy wszystkim pilotom wcześniejsze szczegółowe zapoznanie się z aktualnymi danymi zawartymi w AIP.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, 

Poprawki do AIP - zmiana: 
AIP AIRAC AMDT 130

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony