Przejdź do treści
Źródło artykułu

20 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej - Dzień otwarty lotniska w Gdyni Babich Dołach

Pokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach, zorganizowanego w ramach obchodów 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Startujemy w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10.00. Na gdyńskie lotnisko zapraszamy wsystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego. Wstęp wolny.

W tym roku wyspecjalizowana w zwalczaniu okrętów podwodnych, prowadzeniu rozpoznania oraz działaniach ratowniczych nad obszarami morskimi Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego, mieszkańców Trójmiasta i turystów oraz żołnierzy, którzy pełnili służbę w jednostkach lotnictwa morskiego zapraszamy na uroczyste obchody 20. rocznicy sformowania Dowództwa BLMW, które odbędą się 19 lipca na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

W programie dnia otwartego przewidziano pokaz skoków spadochronowych z samolotu transportowego Bryza, a także dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM „Anakonda”, SH-2G i Mi-14PŁ. Pokazom w powietrzu towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której pojawią się wszystkie typy samolotów i śmigłowców BLMW oraz gościnnie MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i C-295 z 13. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Na płycie lotniska będzie można również zobaczyć specjalistyczne wyposażenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, Jednostki Wojskowej Formoza, Żandarmerii Wojskowej, Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udział w pikniku lotniczym zapowiedzieli także przedstawiciele Stowarzyszenia „Gdyński Szwadron Krakusów”. Oprawę artystyczną przygotował Klub Wojskowy z Gdyni Babich Dołów we współpracy z Klubem 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Informacje organizacyjne
Brama Papieska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przy ul. Zielonej będzie otwarta dla ruchu pieszego w godzinach od 10.00 do 15.00. Dojazd na przystanek „Zielona – Kościół (NŻ) z centrum Gdyni autobusem linii 109 (zobacz: rozkład jazdy autobusu linii 109). Jednocześnie informujemy, że Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni skieruje na linię 109 autobusy o zwiększonej pojemności a także zapewni większą częstotliwość ich kursowania - co około 10 minut. Brama Papieska znajduje się około 500m od przystanku „Zielona – Kościół” w kierunku centrum Gdyni. Na płytę lotniska będzie można również dojechać bezpłatnymi autobusami odjeżdżającymi z przystanku „Zielona – Kościół”. Prosimy o zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów.

Uwaga!
Na teren lotniska nie będzie można wjechać samochodem!

Program dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach:

10.00 – otwarcie Bramy Papieskiej (ul. Zielona),
11.00 – uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej,
około godziny 12.00 (po zakończeniu zbiórki):
- koncert orkiestry wojskowej,
- pokaz Pododdziału Antyterrorystycznego Policji,
- pokaz umiejętności „Gdyńskiego Szwadronu Krakusów”,
- pokaz skoków spadochronowych,
- dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM, SH-2G i Mi-14PŁ.

Przez cały czas trwania dnia otwartego lotniska dostępne będą:

- wystawa statyczna samolotów i śmigłowców
- wystawa uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia

Akredytacje przedstawicieli mediów uprawniające do wjazdu na teren lotniska prowadzi oficer prasowy BLMW kmdr ppor. Czesław Cichy (tel. 665 991 292).

Pisemne zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nr dowodu osobistego/legitymacji prasowej, nazwę redakcji oraz dane pojazdu należy przesłać na adres blmw.rzecznik@mw.mil.pl do dnia 17 lipca (czwartek), do godziny 12.00.

Wjazd dla akredytowanych przedstawicieli mediów w dniu 19 lipca przez bramę główną (na końcu ul. Zielonej) od godziny 10.00.

Uwaga! Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość wejścia na teren lotniska na trening do pokazu dynamicznego w dniu 18 lipca (piątek) o godzinie 12.30.


Zadania BLMW

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w polskich siłach zbrojnych formacją wyspecjalizowaną w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Do głównych zadań brygady należy poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu jednostek BLMW znajduje się obecnie ponad 40 samolotów i śmigłowców w tym: samoloty Bryza (w wersjach patrolowo – rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej), śmigłowce Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej), śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce W-3 (w wersji ratowniczej i transportowej) oraz śmigłowce Mi-17 i Mi-2.

Historia BLMW

Prace nad stworzeniem nowatorskiej w lotnictwie Sił Zbrojnych struktury lotnictwa MW rozpoczęto na początku lat 90-tych. W tym celu w Dowództwie Marynarki Wojennej powołano specjalną grupę organizacyjno – przygotowawczą pod dowództwem kmdr pil. Zbigniewa Smolarka. Efektem jej prac było sformowanie z dniem 1 listopada 1994 roku Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Miesiąc później przejęła ona w podporządkowanie dotychczasowe jednostki lotnictwa MW. Wynikiem przeprowadzonej wówczas reorganizacji było wydzielenie jednostek logistycznego zabezpieczenia działań co miało to zapewnić lepszą realizację zadań zarówno przez jednostki lotnicze jak i logistyczne. Lotnictwo morskie, jako pierwsze w kraju zorganizowano w struktury zbudowane według nowej koncepcji zabezpieczenia logistycznego, zgodnej z ówczesnymi standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po zakończeniu procesu przeformowania, który trwał do końca 1995 roku, z dotychczasowych pułków i eskadr powstało siedem nowych jednostek:

    1. Pucki Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach,
    2. Darłowski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Darłowie,
    3. Kaszubski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Siemirowicach,
    3. Batalion Zabezpieczenia w Gdyni Babich Dołach,
    4. Batalion Zabezpieczenia w Darłowie,
    5. Batalion Zabezpieczenia w Siemirowicach,
    42. Dywizjon Techniczny w Gdyni Babich Dołach.

15 lipca 1996 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała nazwę wyróżniającą "Gdyńska" oraz imię patrona, jednego z pierwszych lotników morskich II Rzeczypospolitej, kmdr por. pil. Karola Trzaski - Durskiego. Na przełomie 2002 i 2003 roku z eksploatacji w jednostkach lotnictwa MW definitywnie wycofano samoloty odrzutowe Mig-21bis i Mig-21UM a zadania samolotów TS-11 Iskra przejęły wprowadzane do służby patrolowo - rozpoznawcze Bryzy. Wraz z transferem ze Stanów Zjednoczonych fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry brygada otrzymała też śmigłowce pokładowe SH-2G Super Seasprite, które wówczas były pierwszymi w lotnictwie Sił Zbrojnych bojowymi maszynami produkcji zachodniej. Po siedmiu latach funkcjonowania, w styczniu 2003 roku, po raz pierwszy zmianie uległa struktura brygady. Na bazie dotychczasowych dywizjonów i batalionów utworzono, podobnie jak w Siłach Powietrznych, eskadry i bazy lotnicze:

    28. Pucką Eskadrę Lotniczą w Gdyni Babich Dołach,
    29. Darłowską Eskadrę Lotniczą w Darłowie,
    30. Kaszubską Eskadrę Lotniczą w Siemirowicach,
    43. Bazę Lotniczą Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach,
    44. Bazę Lotniczą Marynarki Wojennej w Siemirowicach i Darłowie.

W latach 2008 – 2010 ze służby wycofano śmigłowce ratownicze Mi-14PS. Ich zadania przejęły śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ przystosowane do prowadzenia działań ratowniczych. Po modernizacji otrzymały one oznaczenie Mi-14PŁ/R. Na przełomie 2010 i 2011 roku lotnictwo morskie przeszło kolejną restrukturyzację. Funkcjonujące jako samodzielne jednostki eskadry zostały włączone w struktury baz lotnictwa morskiego. I tak Dowództwu Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW podporządkowane są obecnie dwie jednostki:

    43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach;
    44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie.

W ciągu 15 lat wykonywania swoich zadań BLMW była wielokrotnie wyróżniana. W 1995 roku, w dniu Święta Lotnictwa, Krajowa Rada Lotnictwa oraz redakcja magazynu lotniczego „Skrzydlata Polska” przyznały lotnictwu Marynarki Wojennej wyróżnienie honorowe "Błękitne Skrzydła". W 1999 roku Biskup Polowy WP w uznaniu zasług ratowania życia na morzu, za udział w „akcji powódź” w lipcu 1997 roku oraz udział w akcji „serce” dla klinik kardiochirurgii, wyróżnił Gdyńską Brygadę Lotnictwa MW dyplomem Benemerenti. W 2005 roku, za szczególne osiągnięcia i najwyższą jakość wykonywanych zadań brygada została wyróżniona „Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". Dwukrotnie, w 2000 i 2002 roku BLMW została wyróżniona „Medalem za Zasługi dla Marynarki Wojennej RP”. Lotnicy morscy są również laureatami odznaczenia honorowego Ligi Morskiej i Rzecznej - Pierścienia Hallera.
 
W latach 1995 – 2005 brygadą dowodził kontradmirał pil. Zbigniew Smolarek, następnie od 2005 do 2011 roku kmdr pil. Stanisław Ciołek. Od 7 października 2011 roku dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej jest kmdr pil. Tadeusz Drybczewski.

Czy wiesz, że…

…na przestrzeni 20 lat na wyposażeniu jednostek BLMW znajdowało się łącznie 112 samolotów i śmigłowców, w tym 25 samolotów MiG-21bis, 6 samolotów MiG-21UM, 18 samolotów TS-11 Iskra oraz 7 samolotów An-2.

…od 1994 roku na wyposażenie lotnictwa morskiego wprowadzono 26 statków powietrznych, w tym: 12 samolotów Bryza, 4 śmigłowce ratownicze W-3RM, 4 śmigłowce pokładowe SH-2G, 2 śmigłowce transportowe Mi-17 oraz 4 śmigłowce Mi-2.

…lotnictwo morskie przebudowało, zmodernizowało lub doposażyło 10 śmigłowców Mi-14, 4 samoloty Bryza, 4 śmigłowce SH-2G, a obecnie trwa modernizacja kolejnych 4 śmigłowców W-3 i 4 samolotów Bryza.

...od 1994 roku załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa MW uczestniczyły w blisko 100 międzynarodowych manewrach i ćwiczeniach.

…Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

…załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 545 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 286 osobom.

…od 13 lat Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracuje w Urzędem Morskim w zakresie monitoringu czystości wód Polskiej Strefy Ekonomicznej Bałtyku.

…lotnicy morscy współpracują z Kliniką Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach realizacji transportu lotniczego z zespołami medycznymi wykonującymi przeszczepy serca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony