Przejdź do treści
Międzynarodowa Komisja Lotniowo-Paralotniowa CIVL FAI
Źródło artykułu

Sprawozdanie z posiedzenia Międzynarodowej Komisji Lotniowo-Paralotniowej CIVL FAI 2016

W dniach 20-21 lutego br. w Lozannie odbyło się plenarne posiedzenie Międzynarodowej Komisji Lotniowo-Paralotniowej CIVL FAI. Delegatem Aeroklubu Polskiego był Jędrzej Jaxa-Rożen.

Tegoroczne plenarne posiedzenie CIVL (Commission Internationale de Vol Libre) odbyło się w Lozannie, w dniach 20-21 lutego. Spotkanie było poprzedzone dwoma dniami pracy w podkomisjach i grupach roboczych.

Delegatem Aeroklubu Polskiego w Lozannie był Jędrzej Jaxa-Rożen (KLiP). Na wstępie poinformował, że Polska została publicznie pochwalona za sukcesy we wdrażaniu paralotniowej celności lądowania. Jest to dyscyplina, na której rozwoju FAI bardzo zależy, dlatego bardzo cieszy ich przystąpienie do tego ruchu dużego europejskiego kraju. Z tego powodu wysiłki Aeroklubu Polskiego włożone w popularyzację tej dyscypliny zostały bardzo docenione.

Ponadto podczas tegorocznej konferencji były rozpatrywane w trakcie obrad plenarnych 3 wnioski KLiP:
• W sprawie modyfikacji bicia rekordów krajowych
• W sprawie zwiększenia liczby kobiet w kwalifikacjach do MŚ/ME
• W sprawie uwzględniania w rankingu WPRS wyników zawodów FAI II, które wypadły z kalendarza FAI

Pierwszy wniosek dotyczył wprowadzenia poważnej zmiany do odpowiedniej części Kodeksu Sportowego, mającej na celu złagodzenie wymogów formalnych dotyczących bicia rekordów krajowych. W toku dyskusji postanowiono wykreślić istniejące aktualnie odniesienia w KS, tak aby mówił on tylko o rekordach międzynarodowych. Rekordy krajowe regulowane będą tylko postanowieniami krajowych organizacji sportu lotniczego. Będzie to miało bezpośredni wpływ na regulaminowe ułatwienia w procedurach zatwierdzania rekordów krajowych.

Drugi wniosek przygotowany przez naszą Mistrzynię Świata – Klaudię Bułgakow – dotyczył takich zmian w procedurze kwalifikacji zawodników do udziału w MS, aby uczestniczyła w nich większa liczba kobiet (obecnie niecałe 10%, w sytuacji gdy na kursach początkowych jest to ponad 30%). Rzecz wymagała dłuższej dyskusji, jednak nasza argumentacja znalazła zrozumienie (tym bardziej, że zbiegła się z podobną inicjatywą przedstawioną przez Francję). Aby nie ryzykować pochopnych działań ustalono, że proponowane zasady na razie zostaną zastosowane przy okazji najbliższych ME w Kruszewie i jeśli praktyka potwierdzi oczekiwania, w następnym roku zostaną wprowadzone na stałe.

Należy wspomnieć jeszcze o trzeciej naszej inicjatywie, dotyczącej zaliczania do punktacji WPRS wyników zawodów, które po początkowym umieszczeniu w kalendarzu FAI później z niego wypadły. Ponieważ najczęściej jest to wynikiem komplikacji ze strony krajowych aeroklubów, Biuro CIVL uznało że ofiarami lokalnej polityki nie mogą być piloci z całego świata, którzy pół roku wcześniej kupują bilety i rezerwują hotele, aby w przeddzień zawodów dowiedzieć się, że ich udział nie ma znaczenia. Decyzja ta zapadła w drodze korespondencyjnej jeszcze przed posiedzeniem i Biuro poddało ją pod głosowanie delegatów jako własną. Niemniej jednak była ona skutkiem działań KLiP (m.in. na podstawie przypadku zawodów w Kolumbii, które po interwencjach KLiP zostały uwzględnione w oficjalnych wynikach zaliczanych do WPRS).

Inne ciekawsze tematy posiedzenia to kolejne modyfikacje (w tym przypadku uproszczenia) przepisów klasy CCC. W ich wyniku CIVL ma nadzieję na zwiększenie konkurencji na rynku skrzydeł wyczynowych, ponieważ mniejszym firmom będzie teraz łatwiej certyfikować swoje paralotnie.

Duże zainteresowanie wywołała kwestia kart IPPI. Wiele aeroklubów narodowych wykorzystuje również ten dokument jako instrument lokalnej polityki wobec stowarzyszeń paralotniowych. CIVL ustalił, że będą one mogły być wydawane przez więcej niż jeden krajowy podmiot (o ile wystąpi taka potrzeba i jej zasadność zostanie potwierdzona przez Biuro CIVL).

Kolejne posiedzenie CIVL jest zaplanowane w Salzburgu w terminie 4-5 lutego 2017 r.

Jędrzej Jaxa-Rożen, delegat KLiP AP do CIVL (Międzynarodowej Komisji Lotniowo-Paralotniowej FAI)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony