Przejdź do treści
Maciej Pospieszynski fot.: Profil z facebooka
Źródło artykułu

Polak Mistrzem Świata w Akrobacji Szybowcowej

Maciej Pospieszyński Mistrzem Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited, brązowy medal dla polskiej drużyny w klasie advanced. Łącznie pięć medali – trzy złote, srebrny i brązowy przywiozą Polacy z Dubnicy.

W Dubnicy na Słowacji, w zakończonych w piątek Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej Polak po raz drugi z rzędu wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie unlimited. W tym roku Maciej Pospieszyński z Aeroklubu Warszawskiego odbierze łącznie trzy złote medale – dwa za Program Obowiązkowy i Program Nieznany oraz złoty medal w klasyfikacji generalnej dla najlepszego na świecie pilota w akrobacji szybowcowej.

Jerzy Makula z Aeroklubu ROW, kapitan PLL LOT, siedmiokrotny Mistrz Świata, w tym Mistrz z 2011 r. odbierze srebrny medal za Program Obowiązkowy, kończąc mistrzostwa na 6. pozycji w klasyfikacji
generalnej.

Mistrz Świata, Maciej Pospieszyński podkreśla: - Ponieważ loty akrobacyjne to dość kosztowny sport, wygrana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu sponsora, firmy Dospel.

W klasie advanced polska drużyna w składzie: Magdalena StróżykKatarzyna Żmudzińska – obie z Aeroklubu Poznańskiego oraz Sławomir Talowski z Aeroklubu Częstochowskiego, a także Team Manager, Radek Górzeński z Aeroklubu Poznańskiego, wywalczyła medal brązowy.

Warto podkreślić, że panie rywalizowały na równi z mężczyznami. W klasie advanced wystartowało 34 mężczyzn i zaledwie 4 kobiety. W klasyfikacji indywidualnej bezkonkurencyjni byli Włosi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, wygrywając również bezapelacyjnie klasyfikację drużynową.

Kapitan Jerzy Makula, pełniący jednocześnie obowiązki trenera kadry narodowej z satysfakcją podkreśla: - Polscy piloci od lat odnoszą sukcesy w akrobacji szybowcowej. Cieszy, że zaczyn wygrywać kolejne, młode pokolenie. Maciek Pospieszyński, konsekwentnie pracował na tytuł Mistrza Świata. Wygrał dwa z trzech Programów. Był zdecydowanie najlepszy. Cieszy szczególnie sukces Magdy i Kasi, które bardzo dzielnie sobie radzą w tym sporcie zdominowanym przez mężczyzn. Dziewczyny wywalczyły w klasyfikacji generalnej najwyższe miejsca spośród naszych pilotów startujących w klasie advanced, pokonując ogółem 25 mężczyzn.

Podczas Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej, w każdej z klas, zarówno advanced jak i unlimited, wyłonieni zostali Mistrzowie w trzech programach: Obowiązkowym, Dowolnym oraz Nieznanym. Tytuły Mistrza i Wice Mistrzów Świata w klasyfikacji generalnej przyznawane są pilotom, którzy po zsumowaniu wyników otrzymanych we wszystkich programach uzyskali najwyższe sędziowskie noty.

Łącznie w mistrzostwach wystartowało 65 zawodników, w tym 5 kobiet.

XV Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited -
klasyfikacja generalna: 27 zawodników (w tym 1 kobieta)

1. Maciej Pospieszyński na szybowcu Swift S – 1 (Aeroklub Warszawski)
2. Ferenc Toth z Węgier na szybowcu Swift S – 1
3. Marcus Feyerabend z Niemiec na szybowcu Swift S – 1
......
6. Jerzy Makula na szybowcu Solo Fox (Aeroklub ROW)

Ze względów regulaminowych, nie dokonano klasyfikacji drużynowej.

Szczegółowe wyniki:
http://www.civa-results.com/2012/WGAC_2012/multi_R008s01s02s03s04s05s06.htm

III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced -
klasyfikacja generalna: 38 zawodników (w tym 4 kobiety)

1. Luca Bertossio z Włoch na szybowcu Swift – S1
2. Marcello Tedeschi z Włoch na szybowcu Swift – S1
3. Sasha Marvin z Włoch na szybowcu Swift – S1
......
10. Magdalena Stróżyk na szybowcu Solo Fox (Aeroklub Poznański)
11. Katarzyna Żmudzińska na szybowcu MDM - 1 Fox (Aeroklub Poznański)
16. Sławomir Talowski na szybowcu Swift – S1 (Aeroklub Częstochowski)
19. Błażej Morawski na szybowcu Swift – S1 (Aerokluby Częstochowski i
Podhalański)
27. Tomasz Kaczmarczyk MDM – 1 Fox (Aeroklub Poznański)

Szczegółowe wyniki:
http://www.civa-results.com/2012/WAGAC_2012/multi_R008s01s02s03s04s05s06.htm

III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced -
klasyfikacja drużynowa:

Złoto: Włosi
Srebro: Niemcy
Brąz: Polska
.
Szczegółowe wyniki:
http://www.civa-results.com/2012/WAGAC_2012/team_R008s01s02s03s04s05s06.htm

Piloci podczas zawodów wykonują tzw. wiązanki akrobacyjne, składające się z figur o różnym stopniu trudności. Każda z figur jest osobno punktowana przez sędziów. Lot odbywa się w specjalnej strefie – tzw. boksie akrobacyjnym o wymiarach 1000 m x 1000 m x 1000 m. Dolna granica, której nie może przekroczyć pilot, znajduje się na wysokości 200 m, górna na wysokości 1200 m. Za każdorazowe przekroczenie granic strefy zarówno w linii poziomej jak i pionowej naliczane są punkty karne. Na czas wykonywania lotu w szybowcach instalowane jest specjalne urządzenie PHMD sygnalizujące dźwiękowo przekroczenie regulaminowych granic. PHMD (Poznan High Measurment Device) - system pomiaru wysokości został skonstruowany przez firmę MLabs we współpracy z Aeroklubem Poznańskim, a następnie po przetestowaniu certyfikowany przez Międzynarodową Komisję Akrobacji Lotniczej. Po raz pierwszy PHMD było montowane w szybowcach podczas zeszłorocznych mistrzostw. Zastosowanie urządzenia pozwala precyzyjnie określać granice wykonywanego lotu, i tym samym stanowi pomoc dla sędziów.

Zawody pod przewodnictwem Philippe Kuechlera sędziowało 10 sędziów w tym Maciej Białek oraz Jan Gawęcki wraz z asystującymi im Jerzym Wiśniewskim i Tadeuszem Mężykiem. Jury przewodniczył Manfred Echter. Dyrektorem Sportowym zawodów był Vladimir Machula, a kierownikiem lotów Robert Slosiar. Funkcję dyrektora obliczeniowego pełnił Paweł Szczepanowski.

Maciej Pospieszyński, ur. 1981

Aeroklub Warszawski, pilot-instruktor
Absolwent AON

Osiągnięcia sportowe:

Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej - Polska, Toruń, 2011 r.
– 6. miejsce indywidualnie, 1. miejsce drużynowo
Mistrzostwa Europy w Akrobacji Szybowcowej - Finlandia, Jami 2010 r. - brązowy medal w programie dowolnym, brąz drużynowo, 4. miejsce w klasyfikacji ogólnej
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej - Czechy, Hosin 2009 r.
- srebrny medal w programie nieznanym, 9. miejsce w klasyfikacji ogólnej
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej 2007 – 2. miejsce
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej 2006 – 4. miejsce
Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard 2005 – 1. miejsce
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej 2004 – 6. miejsce
Krajowe Zawody w Akrobacji Szybowcowej Żar 2004 i Żar 2005 – 3. miejsce
Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Klub 2002 – 1. miejsce
Krajowe Zawody Szybowcowe w Częstochowie w klasie Klub B 2002 – 1. miejsce


 


Czytaj również:
Polak Maciej Pośpieszyński mistrzem świata w akrobacji szybowcowej!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony