Christoph Matkowski, fot. Aeroklub Polski

Matkowski pierwszy w międzynarodowych zawodach szybowcowych w Nitrze

Dziś rozegrana została ostatnia konkurencja w ramach Międzynarodowych Zawodów Kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych. W zawodach wzięło udział 20 zawodników z 8 krajów. Zwyciężył pilot z Aeroklubu Gliwickiego – Christoph Matkowski.

Tym samym nasz pilot uzyskał kwalifikację do IV Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych (IV Word Sailplane Grand Prix), które będą rozgrywane w ostatniej dekadzie lipca 2011 roku na niemieckim lotnisku Wasserkupe. Wcześniej kwalifikację zapewnił sobie Sebastian Kawa – obrońca tytułu mistrzowskiego.

Matkowski wygrał dwie z czterech rozegranych konkurencji. Drugie i trzecie miejsce wywalczyli Czesi Ivan Novak i Petr Setka. Novak jako drugi zawodnik również uzyskał kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw świata w wyścigach szybowcowych. Stanisław Wujczak (Aeroklub Leszczyński) zakończył zawody na 5 miejscu. Pozostali zawodnicy mogą zdobyć kwalifikacje podczas zawodów, które będą rozgrywane do końca maja 2011 w Australii, Chile, Francji, Polsce, Rumunii i Finlandii.

Informacje o zawodach:
Wyścigi szybowcowe rozgrywane są w formule zbliżonej do wyścigów Grand Prix Formuły 1. Zwycięzcą konkurencji zostaje pilot, który przetnie linię mety jako pierwszy i pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie. Zwycięzca otrzymuje 9 punktów za konkurencję, drugi pilot dnia 8 punktów pozostali za każde miejsce o jeden punkt mniej, aż do dziewiątego zawodnika, który otrzyma 1 punkt. Jeśli metę osiąga więcej niż 9 zawodników to zwycięzca dnia otrzymuje 1 punkt bonusowy. Zwycięzcą Grand Prix zostaje pilot, który zgromadził największą łączną liczbę punktów po rozegraniu wszystkich konkurencji.