Przejdź do treści
Szybowiec lądujący na lotnisku Częstochowa Rudniki
Źródło artykułu

Majówka na lotnisku w Częstochowie

Aeroklub Częstochowski zaprasza na pierwszą majówkę na lotnisko w Rudnikach – nie tylko zawodowców, którzy spędzili wiele godzin w powietrzu, ale i tych, którzy na razie tylko marzą o tym, żeby wzbić się w chmury. – Będzie można odbyć lot widokowy nad Częstochową i okolicą, polecieć szybowcem z instruktorem czy skoczyć ze spadochronem w tandemie, razem z pilotem – zachęca do odwiedzin lotniska Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

Na lotnisku w Rudnikach niedaleko Częstochowy lata się cały rok. Ale wiosna jest okresem, gdzie zaczyna się ten prawdziwy, intensywny sezon latania. Czekają na niego wszyscy, którzy kochają latanie. Podobnie jak na pierwszą majówkę na rudnickim lotnisku. W powietrze wzlecą samoloty, szybowce, paralotnie, a także kajty – latawce, które mogą pełnić rolę pociągową.

– Rudniki to duże bezpieczne lotnisko dostępne dla każdej dyscypliny lotniczej – podkreśla Michał Braszczyński. – Zajmuje unikatowy płaski teren o powierzchni 260 ha. Jest tu utwardzony pas startowy o długości 2,5 km. Na terenie lotniska znajduje się kawiarenka i przytulny hotelik z kuchnią, gdzie można przygotować sobie posiłki.

Aeroklub Częstochowski prowadzi w Rudnikach ośrodek szkolenia lotniczego. To renomowana szkoła w południowej Polsce, ceniona w środowisku lotniczym. Szkoli nie tylko adeptów lotnictwa, osoby, które chcą zostać pilotami, prowadzi praktyczne szkolenia do licencji turystycznej (PPLA). Posiada przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikat na szkolenia do uzyskania licencji zawodowego pilota samolotowego. Realizuje też program dla pilotów, którzy chcą zdobyć uprawnienia instruktorskie.

– Nasi podopieczni mają szansę uczyć się u najlepszych. Szkoli ich ikona polskiego lotnictwa – Janusz Darocha, najbardziej utytułowany pilot świata, który jest instruktorem w naszym aeroklubie – mówi z dumą dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

Na lotnisku w Rudnikach odbywają się także kursy szybowcowe. Adepci szybownictwa ćwiczą start za wyciągarką, a także za wyciągarką na linie syntetycznej do wysokości powyżej 1000 metrów oraz start za samolotem. Są tu także szkolenia instruktorskie.

– Masz co najmniej szesnaście lat i marzysz o lataniu? U nas możesz to marzenie spełnić – zaprasza Michał Braszczyński. – Właśnie teraz w maju jest świetny czas na szkolenie teoretyczne, żeby móc już w wakacje latać na szybowcu z instruktorem, a później odbyć swój pierwszy samodzielny lot.
Aeroklub Częstochowski współpracuje ze Szkołą Paralotniową Airaction oraz Szkołą Spadochronową Omega. Majówka to dobry moment, żeby nawiązać z nimi kontakt. Na lotnisku w Rudnikach działa strefa spadochronowa. Oprócz lotów konwencjonalnych jest tu możliwość skoków tandemowych (pilot i skoczek) oraz możliwość kursów spadochronowych AFF.

– Skoki spadochronowe w tandemie to bardzo przyjemna forma rekreacji, zapewniająca dużą dawkę adrenaliny, przy minimalnym stresie i pełnym bezpieczeństwie – podkreśla Gosia Grabowska ze Szkoły Spadochronowej Omega. Zdecydowanie różnią się od tradycyjnych skoków desantowych oferowanych w aeroklubach regionalnych. Początkujący skoczek (pasażer) ubrany jest w specjalną uprząż, którą podpina się do uprzęży instruktora. Skoki tandemowe są wykonywane z wysokości 4000 metrów, co daje możliwość pełnego doświadczenia swobodnego spadania, które trwa około 50 sekund. Otwarcie spadochronu głównego następuje na wysokości 1700 metrów i szybowanie na otwartej czaszy trwa około 5 min. W tym czasie pasażer może sterować spadochronem do wysokości 500 metrów, po czym oddaje sterówki pilotowi tandemu.

Do tandemowych skoków spadochronowych nie są potrzebne badania lekarskie. Instruktor robi tylko krótkie szkolenie, wyjaśnia jak ułożyć ciało podczas swobodnego spadania, wyposaża w uprząż, kombinezon oraz gogle.

– Lotnisko Rudniki jest dogodnie położone w centralnej Polsce. Ma doskonałe połączenie z trasą szybkiego ruchu. Łatwo tu dojechać z całego kraju – zachęca do odwiedzin Michał Braszczyński. – Lotnictwo nie jest tak elitarne jak kiedyś. To zajęcie dla wszystkich. Jest fantastycznym, pełnym adrenaliny sportem. Otwiera przestrzeń nieba dla każdego: amatorom spadochroniarstwa, szybownictwa, baloniarstwa, lotnictwa, modelarzom. Wszystkie te sekcje działają w Aeroklubie Częstochowskim – podkreśla jego dyrektor. (wik)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony