Przejdź do treści
Symulator Cirrus full-motion - doskonalenie pilotażu (fot. Aero Poznań)
Źródło artykułu

W Poznaniu odbyła się szósta edycja Cirrus Pilot Proficiency Program (CPPP)

W ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Właścicieli i Pilotów samolotów marki Cirrus – Cirrus Pilot Proficiency Program (CPPP) doczekał się w dniach 26-28 kwietnia 2019 szóstej edycji w Poznaniu. W zlocie szkoleniowym wzięło udział ponad 50 uczestników, z czego ponad połowa to piloci i instruktorzy samolotów Cirrus z całej Europy.

Cirrus Owners and Pilots Association (COPA) jest unikatową organizacją pod względem aktywności i poziomu samokształcenia pilotów, powstała w 2001 r. i liczy ponad 3000 członków. Głównym celem programu szkolenia CPPP jest edukacja, promowanie bezpieczeństwa i niezawodności samolotów produkowanych przez Cirrus Aircraft.

Wsparcie organizacyjne i merytoryczne zapewniło Aero Poznań, europejskie centrum szkolenia Cirrusa na świecie, prowadzące szkolenia w zakresie wszystkich dostępnych typów, modeli i odmian samolotów tej marki.

W sobotę i niedzielę uczestnicy wzięli udział w seminariach szkoleniowych z zakresu strategii i metod działania w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych, jakie zostały wypracowane we współczesnym szkoleniu lotniczym na świecie, w tym kryteriów użycia systemu spadochronowego CAPS. 
Równolegle odbywały się indywidualne szkolenia w powietrzu tj. doskonalenia pilotażu, w tym technik lądowania czy stabilizacji podejścia oraz na symulatorze Cirrus full-motion, awarie silnika na krytycznie niskich wysokościach po starcie, uruchomienie systemu ratunkowego CAPS, postępowanie w przypadku blokady dźwigni mocy, a także zachowanie w warunkach IMC w przypadku dezorientacji przestrzennej.

Szef COPA Europe dr. Timm Preusser wziął tym razem udział w szkoleniu z kontrolowanej hipoksji, które zostało przeprowadzone przez Aero Poznań Human Lab, założone przez Piotra Długiewicza.
„W Aero Poznań umożliwiamy pilotom zapoznanie się z objawami hipoksji i budujemy mechanizmy pozwalające na ich zwalczanie. Szkolenia prowadzimy z użyciem symulatorów samolotów Cirrus, co pozwala na odtworzenie sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie rzeczywistego lotu. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że wiedza, którą się dzielimy ratuje życie.”

Zapytany o wrażenia Timm odpowiada: „Czy było to warte wysiłku? Absolutnie! Jest to ogromna różnica, kiedy znasz hipoksję jedynie z teorii, a kiedy faktycznie jej doświadczasz. Symulator jest najlepszym miejscem do odkrycia swoich indywidualnych symptomów tego zjawiska. Szkolenie polecam wszystkim, bo warto dowiedzieć się więcej – szczególnie o sobie”.

Pełna relacja z przeprowadzonego szkolenia Hipoksja Awareness zostanie już niebawem opublikowana w COPA Pilot Magazine. 

„Program szkoleniowy CPPP w Poznaniu to kolejny wielki sukces, a współpraca z Aero Poznań stanowi fundament Uniwersytetu COPA w Europie” dodaje szef COPA Europe dr. Timm Preusser i wyznacza kolejną datę wydarzenia na 24-26 kwietnia 2020 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony