Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyjście awaryjne odpadło od B739 Alaska Airlines

5 stycznia 2024 r., B739 należący do Alaska Airlines (znaki rejestracyjne N704AL) wykonywał lot AS-1282 z Portland do Ontario (USA) ze 171 pasażerami i 6 członkami załogi na pokładzie. Samolot wystartował z pasa 28L, gdy jedno z okien kabiny/wyjścia awaryjnego i panelu mocującego oraz części jednego niezajętego siedzenia (rząd 26) oddzieliły się od samolotu, natomiast pasażerom wypadły maski tlenowe. 

Załoga również założyła maski tlenowe i zatrzymała wznoszenie na wysokości około 5 tys. m. Następnie zgłosiła dekompresję, rozpoczęła awaryjne zniżanie do wysokości 3 tys. metrów i zawróciła do Portland, gdzie bezpiecznie wylądowała na pasie 28L około 20 min po starcie. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

Pasażerowie raportowali, że chłopcu siedzącemu w rzędzie 26 wyssało koszulkę, podczas gdy jego matka trzymała go, aby zapobiec wyssaniu. Na zewnątrz samolotu wyssało także kilka telefonów innych pasażerów.

Linie Alaska Airlines poinformowały, że w ramach środków ostrożności uziemiły wszystkie 65 wykorzystywanych przez przewoźnika samolotów B739. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wszczęła dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia.

Więcej informacji dotyczących tego incydentu dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony