Spadochronowy Puchar Świata Belluno 2022 (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Spadochronowy Puchar Świata Belluno 2022 rozegrany

Rozegrane zostały trzecie zawody tegorocznego Spadochronowego Pucharu Świata. Zawody odbyły się w Belluno (Włochy), w dniach 12-14.08.2022 r. I jak zawsze w Belluno ilość zawodników chętnych do udziału w zawodach dopisała.

Zarejestrowało się aż czterdzieści jeden drużyn. Jest to największa ilość zawodników na zawodach pucharu świata ze wszystkich zawodów. W tym uczestniczyły dwa zespoły z Polski: POPS Poland i KRAKÓW Wawel. Z racji tego, że termin zawodów w Belluno pokrył się z 50. Mistrzostwami Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie, rozgrywanymi w Poznaniu, na zawody Spadochronowego Pucharu Świata pojechała "cywilna" część sekcji. We Włoszech, w drużynie "KRAKÓW Wawel" startowali: Kamila Walczak, Krzysztof Kozubek, Wiktor Król, Jan Mach i Lesław Sass.

Pomimo dużej ilości zawodników rozgrywanie kolejek skoków szło bardzo sprawnie. Była w tym spora zasługa śmigłowca AS 350 B3 i jego załogi. Jak zawsze – i maszyna, i personel – stanęli na wysokości zadania i dzięki nim udało się wszystkie osiem kolejek skoków rozegrać do 13.00 w niedzielę. I to pomimo problemów z pogodą w piątek, kiedy spora część dnia minęła na oczekiwaniu na ziemi na poprawę pogody. W pozostałe dni nic już nie stawało na przeszkodzie w podziwianiu z ziemi i z powietrza przepięknych górskich krajobrazów Dolomitów. Jednak w przypadku zawodników sprawa nie była taka prosta, bo większość czasu musieli się oni koncentrować na skoku.

Wracając do zawodów, to po rozegraniu ośmiu kolejek skoków klasyfikacja przedstawiała się następująco… Zawody w Belluno wygrał włoski zespół „SCUOLA NAZIONALE” z wynikiem 53 cm. Drugą drużyną był czeski zespół „CZECH REPUBLIC MILITARY TEAM I” z wynikiem 63 cm. Brązowy medal wywalczył niemiecki zespół „SPORTFORDERGRUPPE BW TEAM I” z wynikiem 70 cm.

Indywidualnie złoty medal zdobyła Magdalena Schenner z Austrii, z wynikiem 14 cm. Później były trzy zawodniczki z wynikiem 16 cm. Ale biorąc pod uwagę ilości najlepszych wyników z poszczególnych skoków druga był Michaela Myharova z Czech, a trzecia Gabriela Balascau z Rumunii.

Wśród mężczyzn najlepszy był Ehab Mahmoud z USA, z wynikiem 3 cm. Srebrny medal wywalczył Stefan Wiesner z Niemiec, z wynikiem 5 cm. Na miejscu trzecim uplasował się Bonifac Hajek z Czech, z wynikiem 6 cm.

Partnerem Głównym startu reprezentacji Krakowa w zawodach Spadochronowego Pucharu Świata Belluno 2022 była Gmina Miejska Kraków, a Partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Udział zespołu "KRAKÓW Wawel" w zawodach wspierał również sponsor sekcji – spółka ORLEN Paliwa.