Pożegnalny lot legendarnego bombowca
28 października br., jedyny zdatny do lotu egzemplarz bombowca Avro Vulcan po raz ostatni wzbił się w powietrze. W lot pożegnalny wystartował z lotniska w Doncaster w Wielkiej Brytanii. Maszyna od kilku tygodni maszyna wykonywała uroczyste loty, często w towarzystwie samolotów należących do grupy akrobacyjnej Red Arrows. Ostatni przelot owiany był jednak tajemnicą, bowiem organizatorzy obawiali się tłumów entuzjastów, którzy mogli zakłócić prace lotniska, z którego Vulcan miał wystartować.
Decyzja o wycofaniu samolotu z eksploatacji zapadła po zakończeniu współpracy z firmą Rolls Royce, która dbała o konserwację silników. Teraz samolot trafi do muzeum.
Pierwszy samolot seryjny wersji Vulcan B.1 (Bomber Mark 1) został oblatany 4 lutego 1955. Królewskie Siły Powietrzne (RAF) otrzymały pierwszy egzemplarz samolotu numer XA897 w lipcu 1956 roku, jednak 1 października uległ on katastrofie na lotnisku w Londynie. Kolejne samoloty były dostarczane już do jednostek bojowych od lipca 1957 roku, najpierw do 83. Eskadry. Od 1960, 28 samolotów B.1 zostało wyposażonych w nowsze silniki Olympus 104 i urządzenia przeciwdziałania radioelektronicznego (ECM), otrzymując oznaczenie B.1A.
Jako część brytyjskich sił odstraszania nuklearnego Vulcan początkowo przenosił pierwszą brytyjską bombę atomową Blue Danube o mocy 20 kiloton. Następnie stosowano bombę wodorową Yellow Sun (moc 500 kt – 1 Mt) lub mniejszą taktyczną bombę atomową Red Beard (moc 15-25 kt). W 1961 roku 26 Vulcanów wersji B.2A zostało uzbrojonych w pocisk rakietowy powietrze-ziemia Blue Steel z głowicą nuklearną. Samoloty z tymi pociskami osiągnęły gotowość w lutym 1963 roku.
Od 1963 roku, na skutek wzrastającej skuteczności rakiet przeciwlotniczych przeciw celom na dużej wysokości, charakter misji Vulcanów zmienił się z szybkich lotów na dużym pułapie na loty nad ziemią z omijaniem przeszkód terenowych. Samoloty wówczas otrzymały dwukolorowy kamuflaż szaro-zielony.
W swej długoletniej karierze odrzutowiec tylko raz wziął udział w działaniach zbrojnych. Miało to miejsce w 1982 r. podczas wojny z Argentyną o Falklandy. Dwa lata później bombowce Vulcan zostały wycofane ze służby.
Komentarze