Przejdź do treści
Tankowanie SAF samolotu A350-900 należącego do Air France (fot. Air France)
Źródło artykułu

Paliwo lotnicze najdroższe w historii

Linie lotnicze płacą obecnie największą w historii cenę za paliwo do silników odrzutowych. Wywiera to presję na końcowy bilans przewoźników, którzy są zmuszeni podnosić ceny biletów lotniczych. 

Liczba podróży lotniczych rośnie, ale wysoka cena paliwa może zaszkodzić liniom lotniczym – wskazuje Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych. 

Jednak IATA jest przekonana, że branża lotnicza będzie nadal dobrze radzić sobie pomimo zagrożeń w postaci inflacji, wysokich cen paliw, czy możliwej recesji.

Na całym świecie ruch pasażerski w lipcu wyniósł około 75 proc. poziomu sprzed pandemii, do czego przyczynił się silny popyt na lotnicze usługi krajowe, gdzie ruch wzrósł aż o 86,9 proc. w porównaniu do lipca 2019 r. Ruch międzynarodowy osiągnął poziom 67,9 proc. poziomu sprzed pandemii, pozostając w tyle za popytem krajowym.

Dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), Willie Walsh, w rozmowie z dziennikarzami, określił to jako „solidne ożywienie”, któremu sprzyjał popyt na półkuli północnej w okresie letnim i zwiększona aktywność lotów krajowych w Chinach.

Walsh ostrzegł jednak, że wysokie ceny paliwa lotniczego będą nadal wywierać presję na bazę kosztową linii lotniczych przez resztę tego roku. Dyrektor IATA, a wcześniej grupy lotniczej IAG, określił wysokie ceny paliwa wielkim wyzwaniem dla przewoźników na całym świecie.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony