Ostatni zamówiony A321ceo dostarczony do Wizz Air

Flota WizzAir na lotnisku w Budapeszcie, fot. Budapest Business Journal

30 sierpnia 2019 r. linie WizzAir przyjęły na lotnisku w Budapeszcie dostawę ostatniego nowego samolotu Airbus A321ceo (znaki rejestracyjne HA-LTI). To 119. samolot Wizz Air, i ostatni wyposażony w wersję silnika aktualnie występującą w produkcji. Od dzisiaj każdy nowy samolot Airbus z dostawy będzie wyposażony w ultranowoczesną i wydajną nową wersję silnika (neo), co ma umocnić pozycję Wizz Air w gronie najbardziej ekologicznych linii lotniczych na świecie.

Silniki nowej generacji oraz projekt kabiny gwarantuje oszczędność kosztów paliwa na poziomie 20%. A321neo zapewnia znaczne korzyści dla środowiska z niemal 50% redukcją poziomu emisji tlenków azotu i hałasu w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji. W maszynie A320neo wykorzystano najnowsze technologie, dzięki czemu to najbardziej wydajny wąskokadłubowy samolot na świecie.

Flota Wizz Air to obecnie 119 samolotów (72 A320ceo, 41 A321ceo i 6 A321neo). Zamówienie na 273 samolotów typu Airbus A320neo, A321neo i A321neo XLR jest największym w  historii wszystkich linii lotniczych. Po zakończeniu dostaw zamówienia flota Wizz Air będzie składać się z 300 samolotów, przewożąc 100 milionów pasażerów rocznie, z zespołem 10 000 pracowników. Zamówienie dotyczy 20 samolotów typu A321XLR (Extra Long Range), co umożliwi Wizz Air 7 i 8-godzinne loty z wydajnością jak na krótszych trasach, a także rozbudowę siatki połączeń na mapie WIZZ o miejsca, które dotychczas były poza zasięgiem przewoźnika.

Wśród przewoźników posiadających minimum 100 samolotów, Wizz Air ma czwartą najmłodszą flotę na świecie i najmłodszą w grupie linii niskokosztowych ze średnim wiekiem samolotu wynoszącym 5,43 roku – jak podaje CH-AVIATON, szwajcarski dostawca danych branżowych. Dzięki nowoczesnej i dobrze utrzymanej flocie Wizz Air znalazł się w gronie 10 najbezpieczniejszych niskokosztowych przewoźników 2019 według AirlineRatings.com.

Dzięki nowoczesnej flocie, w tym najbardziej wydajnym samolotom wąskokadłubowym na świecie, Wizz Air został nazwany najbardziej ekologiczną linią lotniczą w Europie w czerwcu 2019 r., Emitując 57,3 g emisji CO2 na pasażera / km. W ciągu ostatnich lat liczba ta stale spada. Wizz Air zobowiązuje się do dalszej redukcji emisji CO2 na pasażera o 34% do 2030 r.

Diederik Pen, wiceprezes i członek zarządu ds. operacyjny Wizz Air Holding powiedział:- Z ogromną radością witamy dzisiaj w naszej flocie ostatni samolot A321ceo. To samolot, który odgrywa kluczową rolę w historii Wizz Air i pomaga nam być jedną z najbardziej ekologicznych, bezpiecznych oraz najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie. Co więcej, od dzisiaj, każdy nowy Airbus z rodziny A320, który dołączy do naszej floty będzie wyposażony w jeden z najbardziej zaawansowanych i przyjaznych środowisku silnik w branży lotniczej. Będziemy nadal zapewniać niskie ceny naszych usług w połączeniu z wysokim poziomem jakości lotów zmniejszając ślad środowiskowy przypadający na pasażera na kilometr. Do zobaczenia na pokładzie samolotów naszej nowoczesnej floty. 

Źródło: Wizz Air
comments powered by Disqus