Przejdź do treści
Traffic Alert aplikacji ForeFlight, fot. avweb
Źródło artykułu

Nowa funkcja „Runway Alert” aplikacji ForeFlight

Po kilku przypadkach nieautoryzowanych wtargnięć na pasy startowe, które zdarzyły się w ostatnich miesiącach w USA, piloci będą mieli teraz do dyspozycji nowe narzędzie mające zwiększyć bezpieczeństwo w krytycznych fazach lotu. Najnowsza wersja aplikacji ForeFlight zawiera funkcję, która ostrzega załogę samolotu znajdującego się w końcowej fazie podejścia, jeżeli pas startowy, na którym zamierzają lądować jest zajęty przez inny statek powietrzny. 

System ostrzega tę drugą załogę, że w ich stronę zmierza inny samolot. Jednak, aby funkcja działała prawidłowo, samoloty muszą być podłączone do odbiornika ADS-B lub FLARM.

Ostatniej zimy nastąpił wzrost liczby incydentów, podczas których samoloty otrzymywały zezwolenie na start i lądowanie na tym samym pasie startowym mniej więcej w tym samym czasie. W jednym przypadku w Austin B767 linii FedEx przerwał podejście i wykonał odejście na drugi krąg przelatując na niewielkiej wysokości nad wykonującym rozbieg B737 Southwest. 

NTSB oraz FAA wciąż analizuje wszystkie te incydenty i przygotowuje raporty oraz zalecenia. Runway Alert był jednym z kilku dodatków do aplikacji ForeFlight, w tym funkcji, które wizualizują tory lotu samolotów znajdujących się w pobliżu, co daje pilotom dodatkową wiedzę na temat charakteru ruchu i procedur przez nie stosowanych.

ForeFlight jest szeroko wykorzystywana przez indywidualnych pilotów oraz profesjonalistów, zapewniając im najlepsze zintegrowane lotnicze narzędzie obejmujące dane nawigacyjne i podejściówki firmy Jeppesen. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje dotyczące planowania lotów VFR oraz IFR oraz składania planów lotów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony