Przejdź do treści
Kona - samolot transportowy firmy Natilus o mieszanych skrzydłach (fot. Natilus)
Źródło artykułu

Natilus i MONTE ułatwią leasing samolotów ze skrzydłami technologii BWB

11 kwietnia 2024 r. kalifornijski startup Natilus i brytyjski leasingodawca MONTE Aircraft Leasing ogłosili, że zawarli partnerstwo w celu zapewnienia potencjalnym klientom możliwości finansowania samolotu Kona, który jest obecnie w fazie rozwoju.

Kona to samolot transportowy posiadający skrzydła rozmyte (blended-wing-body). Dzięki prostej konstrukcji ma on zapewnić dwukrotnie większą ładowność w porównaniu z tradycyjnymi samolotami porównywalnej wielkości.

Jednak niezwykły kształt konstrukcji to nie jedyny innowacyjny aspekt Kony. Natilus opracowuje ten samolot z myślą, że w przyszłości możliwe będzie zdalne sterowanie i że będzie można w nim zastosować nowatorskie technologie napędu zrównoważonego, takie jak wodorowe ogniwa paliwowe.

W kwietniu 2023 r. Natilus przeprowadził testy w locie na małą skalę prototypu Kony, co stanowiło pierwszy krok w kierunku wypuszczenia na rynek całej rodziny samolotów transportowych o skrzydłach BWB, począwszy od najmniejszej Kony o ładowności 3,8 tony, do większych Alisio (60 ton) i Nordes (100 ton).

Z kolei MONTE Aircraft leasing jest aktywnym graczem na regionalnym rynku leasingu samolotów. W ostatnich latach firma ta odegrała znaczącą rolę w przestrzeni zaawansowanej mobilności powietrznej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony