Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko London City nie zwiększy przepustowości

Rada dzielnicy Newham odrzuciła plany rozbudowy lotniska London City Airport (LCY) argumentując to obawami dotyczącymi kwestii ewentualnego przekroczenia norm środowiskowych i hałasowych. Dyrekcja portu lotniczego złożyła wniosek o zwiększenie rocznej przepustowości portu lotniczego z obecnych 6,5 do 9 mln, a także wydłużenie godzin, w których w weekendy można wykonywać operacje lotnicze.

Obecnie ruch lotniczy w LCY nie jest dozwolony od godziny 13:00 czasu lokalnego (UTC +0) w soboty do godziny 12:30 czasu lokalnego (UTC +0) w niedziele. Władze portu wnioskowały o przedłużenie sobotniego okresu do 18:30. Zwrócono się o zatwierdzenie innych, „niewielkich zmian projektowych, w tym układu parkingów i płyt postojowych”.

Ponadto w dokumencie zauważono, że całkowita liczba operacji lotniczych (ATM) pozostanie na tym samym poziomie tj. 111 tys. rocznie i 45 na godzinę. Jednak londyńska Rada Newham, odpowiedzialna za zarządzanie dzielnicą, w której zlokalizowane jest lotnisko LCY, głosowała przeciwko jego rozbudowie.

„Jesteśmy rozczarowani decyzją Komitetu ds. Rozwoju Strategicznego Rady Newham. Nasze propozycje miały stworzyć prawie 2200 dodatkowych miejsc pracy na lotnisku, a także 2300 miejsc pracy w Londynie dzięki turystyce i zwiększeniu produktywności biznesowej” – podkreślał rzecznik LCY.

Według rzecznika, rozbudowa wniosłaby do lokalnej gospodarki dodatkowe wpływy w wysokości 702 mln funtów. „Nasze propozycje obejmowały utrzymanie obecnego poziomu operacji lotniczych i zobowiązanie, że tylko emitujące mniej zanieczyszczeń i cichsze samoloty nowej generacji mogłyby latać w wydłużonych godzinach funkcjonowania portu” – kontynuował.

Rada z kolei argumentowała, że plany portu „spowodują materialnie nową i znaczną szkodę” w postaci zwiększonego zagrożenia hałasem. „Ten obszar ma tak duży potencjał, ale jest powstrzymywany przez zanieczyszczające powietrze lotnisko, które powoduje nędzę mieszkańców i jest wykorzystywane przez tak niewiele osób” – powiedział Nate Higgins, członek rady z Partii Zielonych.

Operacje z London City

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony