Przejdź do treści
A220 w barwach Croatia Airlines w locie (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Linie Croatia Airlines złożyły wiążące zamówienie na sześć A220

Croatia Airlines, flagowy przewoźnik Chorwacji, złożył wiążące zamówienie na sześć samolotów A220-300. Dodatkowo linie z siedzibą w Zagrzebiu planują wydzierżawić dziewięć A220, aby mieć łącznie 15 maszyn tego typu. A220 zastąpią we flocie firmy samoloty poprzedniej generacji, zmniejszając koszty operacyjne, a także poprawiając efektywność środowiskową i konkurencyjność, a pasażerom zapewniając przy tym lepszy komfort podróży.

„Dzisiejsze podpisanie umowy na zakup najnowocześniejszych samolotów Airbusa to wyjątkowy moment dla wszystkich pracowników Croatia Airlines. To początek nowej epoki w lotnictwie, nowego rozdziału w historii Croatia Airlines, nowego okresu dla naszych pasażerów oraz chorwackiej turystyki i całej gospodarki”, powiedział Jasmin Bajić, dyrektor generalny i prezes zarządu Croatia Airlines.

„Cieszymy się, że Croatia Airlines zostają nowym nabywcą A220. A220 jest idealnie dostosowany do potrzeb chorwackiego lotnictwa. Zapewnia elastyczność i ekonomię operacyjną, pozwalając liniom lotniczym realizować ambicje w zakresie połączeń regionalnych i międzynarodowych bez uszczerbku w jakimkolwiek aspekcie dla komfortu pasażerów, czy ekonomii podróży”, powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy i dyrektor ds. międzynarodowych Airbusa.

A220 jest jedynym samolotem zaprojektowanym z myślą o liniach potrzebujących odrzutowców do transportu 100-150 pasażerów. Jego konstrukcja stanowi połączenie najnowocześniejszych rozwiązań aerodynamicznych, zaawansowanych materiałów i najnowszej generacji silników Pratt & Whitney GTF™. Maszyna charakteryzuje się o 50% niższym poziomem hałasu i do 25% niższym spalaniem paliwa oraz emisją C02 w przeliczeniu na jeden fotel pasażerski w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji, a także o około 50% niższą emisją NOx w porównaniu z normami branżowymi.

Airbus i chorwackie linie nawiązały współpracę 25 lat temu, gdy przewoźnik po raz pierwszy został użytkownikiem maszyn Airbusa. Obecnie firma eksploatuje siedem samolotów wąskokadłubowych z rodziny A320 (pięć A319 i dwa A320).

Airbus dostarczył już ponad 230 A220 do 16 linii, działających na czterech kontynentach. Wynik ten dowodzi, że A220 jest optymalnym samolotem do obsługi połączeń regionalnych i dalszego zasięgu. Maszyny tego typu umożliwią Croatia Airlines wspieranie rozwoju turystyki w regionie, zapewniając jednocześnie elastyczne dopasowanie do potrzeb rynku.

Do tej pory latające na świecie A220 przewiozły ponad 70 milionów pasażerów. Obsługują one ponad 800 trasach i 325 portów lotniczych. Według stanu na koniec października 2022 r. niemal 30 klientów zamówiło ponad 780 samolotów A220, co potwierdza przełomowe znaczenie maszyny dla rynku małych samolotów wąskokadłubowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony