Przejdź do treści
Trzy śmigłowce AW139M w locie (fot. Leonardo)
Źródło artykułu

Leonardo dostarcza śmigłowce AW139 dla australijskiego resortu obrony

Firma Leonardo ogłosiła 1 marca br. powiększenie floty średniej wielkości dwusilnikowych śmigłowców AW139 w Australii poprzez zamówienie dwóch maszyn przez Toll Helicopters – wiodącego operatora śmigłowców.

Śmigłowce uzupełnią flotę trzech AW139, które obecnie wspierają szereg działań, w tym szkolenie pilotów i oficerów załogi, wsparcie użytkowe dla ćwiczeń ADF oraz misje reagowania kryzysowego i pomocy w przypadku katastrof. Zostaną one dostarczone z linii montażu końcowego Leonardo w Vergiate we Włoszech w drugiej połowie 2023 roku i zwiększą flotę AW139 firmy Toll łącznie do 12 śmigłowców.

Nowo zakupione AW139 będą wspierać realizację kontraktu Toll Helicopters w ramach dwóch programów: Śmigłowcowych Usług Ratowniczych dla 1. Pułku Lotniczego w Darwin oraz Komercyjnego Śmigłowca Wojskowego dla 5. Pułku Lotniczego w Townsville. Śmigłowce są wyposażone w reflektor, wciągarkę, hak ładunkowy oraz przystosowanie do systemów EO/IR, aby wspierać szereg misji szkoleniowych, reagowania kryzysowego i pomocy w przypadku katastrof.

AW139 został sprzedany przez Leonardo do kilku instytucji rządowych w kraju, dla przeprowadzania szeregu operacji bezpieczeństwa wewnętrznego, patrolowania i nadzoru, poszukiwania i ratowania na morzu oraz operacji policyjnych. Śmigłowiec ten dzięki swoim możliwościom, niezawodności i bezpieczeństwu jest idealny do misji zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, EMS i misji parapublicznych. Flota składająca się z ponad 60 śmigłowców wykonuje obecnie wszystkie te misje w Australii, dodatkowo do operacji wsparcia energetycznego i transportu.

Z ponad 1130 maszynami w eksploatacji u ponad 280 klientów w około 90 krajach i ponad 3,6 milionami godzin nalotu od momentu certyfikacji w 2004 roku, AW139 okazał się również niezwykle udanym wyborem wśród operatorów wojskowych na całym świecie dla szerokiego zakresu ról, takich jak SAR, MEDEVAC, operacje specjalne, bezpieczeństwo wewnętrzne, przechwytywanie wolno poruszających się obiektów, zaawansowane szkolenia, loty użytkowe i transport. AW139 zapewnia wyjątkowe możliwości wraz z wykorzystaniem najnowszej technologii oraz bezpieczeństwo, spełniając rygorystyczne wymagania operatorów wykonujących zadania w trudnych warunkach i jednocześnie maksymalną efektywność. Śmigłowiec posiada najnowocześniejszą awionikę z zaawansowanymi systemami nawigacyjnymi i antykolizyjnymi, które zwiększają świadomość sytuacyjną i zmniejszają obciążenie pilotów, niezrównaną prędkość, margines mocy, zwinność i ogólne osiągi. AW139 ma najszerszą w swojej kategorii kabinę charakteryzującą się modułowością, która umożliwia szybką rekonfigurację. Ponadto, unikalna przekładnia główna ma zdolność do pracy przez 60+ minut na sucho, co zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo. Śmigłowiec posiada niemal 1000 certyfikowanych różnych zestawów.

Toll Helicopters, z siedzibą w Brisbane, jest doświadczonym dostawcą specjalistycznych usług i szkoleń z użyciem śmigłowców dla rządu, obrony i sektora cywilnego, specjalizującym się w śmigłowcowych usługach medycznych, operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego z powietrza, szkoleniach i wsparciu logistycznym. Toll jest autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Leonardo z jedynym zatwierdzonym przez producenta (OEM) symulatorem lotu AW139 w regionie Oceanii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony