Kolejne podium reprezentantów Polski w Pucharze Europy w paralotniowej celności lądowania 2024

W dniach 16-18 sierpnia br., w zachwycającym regionie Beskidów, w Kunčice pod Ondřejníkem w Czechach, rozegrany został drugi etap w Pucharze Europy w paralotniowej celności lądowania 2024.

W zawodach, w siedmiu rundach, wystartowało 57 zawodników z 13 krajów, w tym 6 reprezentantów Polski:  Marketa Tomaskova reprezentująca Aeroklub Podkarpacki, Bogusław Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Paweł Grzybowski reprezentujący Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej (Bezmiechowa), Wiktor Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Jakub Bączkowski reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Damian Czyżyk reprezentujący Aeroklub Podkarpacki.

Zawody były niezwykle emocjonujące, a uczestnicy musieli stawić czoła nieprzewidywalnym warunkom pogodowym, które wystawiły ich umiejętności na próbę. Pomimo trudnej prognozy pogody, która przewidywała warunki uniemożliwiające loty w niedzielę, piloci byli w stanie latać przez cały dzień, udowadniając swoją odporność i doświadczenie.

W zawodach wiatr zmieniał kierunek, wznosiły się prądy termiczne, a nawet padał deszcz i występowały burze, co dodatkowo utrudniało rywalizację. Mimo to piloci stanęli na wysokości zadania, prezentując spektakularny pokaz precyzji i kontroli.

W klasyfikacji generalnej Niemcy zdominowali podium, a Lennard Schubert zajął pierwsze miejsce, a jego brat Linus Schubert drugie. Radek Vaclavik z Czech zdobył trzecie miejsce, przynosząc swojemu krajowi dumę dzięki świetnemu występowi.

– 28 miejsce Bogusław Pelczar

Kategoria kobiet była równie zacięta, a Marketa Tomaskova reprezentująca Polskę zajęła pierwsze miejsce. Lucie Martinkova z Czech zajęła drugie miejsce, a Spela Krnc ze Słowenii stanęła na trzecim stopniu podium.

Puchar Europy w paralotniowej celności lądowania 2024 - Czechy - podium kobiet (fot. Paweł Grzybowski)

Klasyfikacja juniorów <26 wyglądała następująco: miejsce pierwsze zajął Lennard Schubert z Niemiec, miejsce drugie zdobył Linus Schubert z Niemiec, miejsce trzecie wywalczył reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego Jakub Bączkowski.

Puchar Europy w paralotniowej celności lądowania 2024 - Czechy - podium juniorów (fot. Paweł Grzybowski)

W klasyfikacji drużynowej podium wygląda następująco:
1 miejsce – GERMAN Team (niemiecka drużyna w składzie Lennard Schubert, Linus Schubert, Andreas Schubert)
2 miejsce – CZECH Too (czeska drużyna w składzie Jiri Novak, Petr Garbier, Lucie Martinkova),
3 miejsce – DA VINCI & BGD (mieszana drużyna w składzie Jaka Gorenc (Słowenia), Sergei Usanov Sr (Estonia), Sandor Kaszas (Węgry)).

Puchar Europy w paralotniowej celności lądowania 2024 - Czechy - podium drużynowe (fot. Paweł Grzybowski)

Zawody posiadały kategorię FAI 2.

Gratulacje dla zwycięzców, wszystkich zawodników, sędziów i organizatorów.

Gdy kurz w Beskidach opada, emocje przenoszą się na kolejny etap zawodów PGAEC, który odbędzie się w Chorwacji w dniach od 20 do 22 września. Piloci z całej Europy ponownie spotkają się, aby zaprezentować swoje umiejętności i wykazać się precyzją, podczas gdy zawody będą kontynuować swoją podróż przez kontynent.