Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwie światowe premiery na Mistrzostwach Świata FAI F3K dla Modeli Szybowców

Mistrzostwa Świata FAI F3K dla Modeli Szybowców Wyrzucanych z Ręki, które odbędą się w dniach od 26 lipca do 2 sierpnia w niemieckim Tarp, będą okazją do zdobycia pierwszego w historii tytułu Indywidualnej Mistrzyni Świata Kobiet w klasie F3K. Niemcy będą także po raz pierwszy w historii gospodarzem mistrzostw w klasie F3K w modelarstwie lotniczym na poziomie mistrzostw świata.

Kategoria F3K dla Modeli Szybowców Wyrzucanych z Ręki to popularna klasa w modelarstwie lotniczym, która ze względu na technikę startu – podobną do rzutu dyskiem w lekkoatletyce – wymaga biegłości w technice i sprawności fizycznej. W tegorocznej rywalizacji o tytuły Mistrzów Świata będzie rywalizować 76 seniorów i 30 juniorów z 28 krajów, w tym ośmiu Polaków.

Przewodniczący Komisji Modelarstwa Lotniczego FAI (CIAM), Antonis Papadopoulos, który będzie obecny na wydarzeniu, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni, że ta klasa przyciąga tak wielu młodych zawodników i – po raz pierwszy – może zostać przyznany tytuł Indywidualnej Mistrzyni Świata Kobiet. Życzę wszystkim zawodnikom bezpiecznej podróży i powodzenia!”.

Starty kobiet w kategorii F3K

Sześć kobiet z pięciu reprezentacji narodowych weźmie udział w mistrzostwach w kategorii seniorek, spełniając tym samym wymagania dotyczące pretendowania do zdobycia tytułu Indywidualnej Mistrzyni Świata Kobiet, przyznanego po raz pierwszy w tej klasie. Trzy kobiety będą rywalizować w kategorii juniorów, co jest obiecującym prognostykiem popularyzacji i przyszłego rozwoju tej dyscypliny.

O F3K – Szybowce zdalnie sterowane

Modele F3K są stosunkowo małe, z maksymalną rozpiętością skrzydeł 1,5 m. W każdej rundzie odbywa się kilka lotów o krótkim czasie trwania i szybkich powtórnych startach. Taka dynamika przyciąga uwagę widzów. Aby zmaksymalizować liczbę punktów podczas wykonywania zadań konkursowych spośród 14 możliwych opcji z oficjalnej listy F3K, piloci muszą analizować i wykorzystywać termikę blisko ziemi. Oprócz szkolenia technicznego w zakresie latania szybowcami, piloci muszą dbać o dobrą kondycję fizyczną i zwinność.

Strona zawodów: https://f3k2025.fun/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony