Przejdź do treści
Tankowanie w powietrzu z KC-46
Źródło artykułu

CV-22 Osprey po raz pierwszy zatankował paliwo z cysterny KC-46A

Siły Powietrzne USA przeprowadziły pierwsze tankowanie w powietrzu między Boeingiem KC-46A a CV-22 Osprey należącym do Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych (AFSOC). Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez USAF, misja miała miejsce nad Cannon AFB w stanie Nowy Meksyk.

„Po raz pierwszy zatankowaliśmy operacyjnie CV-22, dzięki czemu udało nam się nakręcić dobre wideo do szkolenia i dalszego rozwoju” – powiedział Anthony Belviso, dowódca samolotu CV-22. „Udało nam się również przeanalizować i zrozumieć, jak to jest latać tak blisko za odrzutowcem i opracować różne techniki i praktyki tankowania”.

Misja obejmowała uzupełnianie paliwa za pomocą centralnego systemu tankowania KC-46A, który jest wyposażony w zasobniki do tankowania również pod obydwoma skrzydłami. Według USAF, możliwość korzystania z centralnego systemu tankowania pozwala KC-46A na tankowanie Ospreya i innych samolotów kompatybilnych z tym systemem bez żadnych modyfikacji.

„CV-22 jest specjalnie zaprojektowany do misji dalekiego zasięgu, a kiedy dodasz do tego możliwość tankowania w powietrzu, możesz wydłużyć tę odległość do punktu, w którym jesteś ograniczony tylko tym, jak długo załoga jest w stanie latać, ” mówi Belviso. Wcześniej CV-22 w misji bojowej musiałby tankować z MC-130J, który z kolei musiałby pobrać paliwo z innego tankowca. „Ponieważ KC-46 mogą nas zatankować bezpośrednio, możemy udać się prosto do nich i wykonać cały proces znacznie szybciej”, dodaje Belviso.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony