Bombowiec B-2 Spirit uszkodzony po twardym lądowaniu

Bombowiec B2 po awaryjnym lądowaniu, fot. thedrive

14 września 2021 r., jeden z zaledwie 20 istniejących bombowców Northrop B-2 Spirit wykonał awaryjne lądowanie na swoim macierzystym lotnisku — bazie sił powietrznych Whiteman w stanie Missouri. Incydent miał miejsce po tym, jak konstrukcja stealth uległa awarii podczas lotu szkoleniowego ok. godziny 12.30 czasu lokalnego.

Samolot został następnie uszkodzony po twardym przyziemieniu. W przestrzeni powietrznej wokół bazy została wprowadzona strefa zakazu lotów (szeroka na sześć NM). Chociaż US Air Force potwierdziły, że incydent rzeczywiście miał miejsce doprowadzając do uszkodzenia statku powietrznego, to zakres awarii nie został ujawniony.

Dostępne w sieci zdjęcia wskazują, że B-2 zjechał z pasa startowego i zatrzymał się na nieutwardzonej nawierzchni. Po incydencie wloty i wydechy silników bombowca zostały zakryte, a wokół samolotu można było zaobserwować intensywne działania naprawcze i dochodzeniowe z udziałem wielu ludzi i pojazdów. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem amerykańskich sił powietrznych, incydent miał miejsce 14 września około godziny 12:30. B-2 Spirit uległ awarii podczas rutynowej misji szkoleniowej i został uszkodzony po awaryjnym lądowaniu na pasie startowym w Whiteman Air Force Base w stanie Missouri. Zdarzenie nie spowodowało obrażeń załogi ani nie doszło też do pożaru związanego z lądowaniem. Obecnie specjalna komisja bada okoliczności wypadku celem ustalenia jego przyczyn.

Źródło: thedrive.com
comments powered by Disqus